Kürdistan Bölgesi heyeti ile İtalya Hakimler Kurulu toplandı

Kürdistan Bölgesi Hükümeti heyeti, İtalya açıklarında yaşanan tekne kazasında kaybolan vatandaşların akıbetinin bilinmesi ve olayın detaylarının ortaya çıkarılması için İtalya Hakimler Kurulu ile toplandı.

Kurdistan24 muhabiri Awara Hewrami, Kürdistan Bölgesi heyeti ile İtalya Hakimler Kurulu toplantısının başlamasıyla beraber tekne kazasında kaybolan 6 kişinin daha naaşının bulunduğu haberini aldığını açıkladı.

Kürdistan Bölgesi heyetinin kaza sırasında teknede kaç kişinin bulunduğunu öğrenmek istediğini ve kaybolan kişilerin naaşının bulunmasını istediğini söyleyen muhabirimiz, heyetin olayın aslını ve olayla ilgili soruşturmanın hangi aşamada olduğunu araştıracağını aktardı.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, İtalyan Hükümetinin hala suda olanların cesetlerinin bulunmasına yardım etmesi konusunda ısrarcı.

Başbakan’ın talimatı doğrultusunda, 19 Haziran 2024’te İtalya açıklarında göçmen teknesinin batmasının detaylarını ve sonuçlarını yakından takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı ve hükümetin Dış İlişkiler Ofisi'nin katılımıyla bir operasyon odası oluşturulup, olayın yakından takibi için ülkeye ekip gönderilmişti.

İtalyan basınında çıkan haberlere göre 17 Haziran 2024 Pazartesi günü İtalya açıklarında bir tekne battı ve bazıları Kürt olan onlarca göçmen kayıp.