Erbil’de 12 Türkmen bir kota sandalyesi için yarışacak

Erbil'de Türkmen partilerin toplantısı
Erbil'de Türkmen partilerin toplantısı

Erbil’de 12 Türkmen bağımsız aday, Federal Mahkemenin Kürdistan Parlamentosunda belirlediği bir kota sandalyesi için adaylığını açıkladı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonunun parlamentodaki sandalye dağılımına göre Erbil'deki tüm Türkmen siyasi partileri arasında yalnızca bir aday Kürdistan Parlamentosu seçimlerini kazanıp kota sandalyesine oturabilecek.

Türkmen adaylardan Türkmen Demokratik Hareketi Başkanı Kerhi Altıparmak,Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, Türkmen ve Hıristiyanların çoğunluğunun Erbil ve Duhok'ta yaşadığını belirterek, parlamentodaki sandalye dağılımının adil bir şekilde gerçekleştirilmediğini savundu.

Altıparmak, “Koltuk sayısı ve bunların üç seçim bölgesine bölünmesiyle ilgili şikayette bulunduk.”  dedi.

Federal Mahkeme ve Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonunun kararına göre bileşenlerin adayları listesiz ve bireysel düzeyde yarışacak. Sadece Irak Türkmen Cephesi (ITC) kota dışından bir listeyle seçimlere katılacak.

Gözler seçimler için yeni bir tarih belirlemek üzere Kürdistan Bölgesi Başkanlığında, bu kapsamında başkanlığın önümüzdeki hafta konuyla ilgili siyasi partilerle istişarede bulunması bekleniyor.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, 21 Mayıs’ta Seçim Yargı Komitesinin Kürdistan Parlamentosundaki 100 sandalyeden 5’ini bileşenlere verme kararını onaylamıştı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı Ömer Ahmed’in Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fevzi Hariri'nin ofisine gönderdiği mektuba göre komisyon, Kürdistan Parlamento seçimlerinin 5 Eylül 2024’te yapılmasını önermişti.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Sözcüsü Cumana Galayi, 4 Haziran 2024’te Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, Komiserler Kurulunun, 5 kota sandalyesinin bileşenlere iade edilmesi kararını onayladığı belirtmişti.

Galayi’nin açıklamasına göre Erbil’e 1’i Türkmen 1’i Hıristiyanlara özel 34 sandalye, Süleymaniye’ye 1’i Türkmen 1’i Hıristiyanlara özel 38 sandalye, Duhok’a1’i Hıristiyanlara özel 25 sandalye ve Halepçe'ye üç sandalye tahsis edilmemiş.

Bileşenlere tahsis edilen sandalyelerin şu şekilde dağıtılmasına karar verildi:

1. Erbil: 2 sandalye (biri Hristiyanlar, diğer Türkmenler için)

2. Süleymaniye: 2 sandalye (biri Hristiyanlar, diğer Türkmenler için)

3. Duhok: 1 sandalye Ermeniler için

Federal Mahkeme 21 Şubat’ta, Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) şikayeti üzerine, parlamentodaki sandalye sayısının 111'den 100'e düşürülmesine ve Kürdistan Bölgesi'nin 4 seçim bölgesine (Erbil 34 sandalye, Süleymaniye 38 sandalye, Duhok 25 sandalye, Halepçe 3 sandalye) bölünmesine karar vermişti.