Tekne kazasında kaybolan 12 göçmenin daha cesedine ulaşıldı

İtalyan sahil güvenlik görevlileri Kalabriya açıklarında tekne kazasında kaybolan 12 göçmenin daha cesedine ulaşıldığını açıkladı.

İtalyan basınında çıkan haberlere göre İtalyan sahil güvenlik görevlileri, ülke güneyindeki Kalabriya açıklarında tekne kazasında kaybolan 12 göçmenin daha cesedine ulaştı.

ANSA haber ajansıına göre 9 gün önce Türkiye'den ayrılan teknenin alabora olması sonucu 26'sı çocuk yaklaşık 60 kişi kayıp.

Geçtiğimiz günlerde Kürdistan Bölgesi heyeti, Başbakan Mesrur Barzani’nin talimatı doğrultusunda İtalya Hükümetinin ilgili taraflarıyla görüştü, hastanede tedavi altına alınanları ziyaret etti ve söz konusu kazada kaybolanların naaşlarının bulunması için İtalya İçişleri Bakanlığı ile koordinasyon oluşturdu.

18 Haziran'da Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisinden yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde göçmenleri taşıyan bir teknenin İtalya açıklarında battığı haberini üzülerek aldık. Teknede çok sayıda Kürdistan Bölgesi vatandaşının bulunduğu, bunların bir kısmı kurtarıldı, diğerlerinin akıbeti ise bilinmiyor.” denilmişti.