Marco Gombacci: Avrupa, kapılarını sığınmacılara kapatıyor

Marco Gombacci
Marco Gombacci

Yazar ve jeopolitik analist Marco Gombacci, Avrupa Parlamentosunda (AP) çoğunluk elde eden sağcıların Avrupanın sınırlarını kontrol edebileceğini ve insan kaçakçılarını önleyebileceğini söyledi.

K24 haber bültenine konuk olan Gombacci, Avrupa Birliği’nin (AB) göçmenlere karşı yeni politikasına değinerek şunları kaydetti:

“Mültecilere kapıyı açarak geçit vermek, AB’nin eski politikasıydı, şimdi durum tamamen farkı, AB bundan sonra mültecilere ve sığımacılara kapıyı kapatabilecek.”

İtalya dahil Avrupa ülkelerinin mülteci ve kaçakçıları önlemek için tedbirlerini sıkılaştırmaya başladığını dile getiren Marco Gombacci, “Bu nedenle sağcılar Avrupa Parlamentosu seçimlerinde çoğunluk elde etti. Sağcılar, Avrupanın karşı karşıya olduğu siyasi ve ekonomik krizle mücadele etmek için geldi.” dedi.

17 Haziran 2024'te İtalyan basınında çıkan haberlerde, göçmenleri taşıyan bir teknenin İtalya açıklarında alabora olması sonucu onlarca göçmenin kayıp olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Kürdistan Bölgesi heyeti, Başbakan Mesrur Barzani’nin talimatı doğrultusunda İtalya Hükümetinin ilgili taraflarıyla görüştü, hastanede tedavi altına alınanları ziyaret etti ve söz konusu kazada kaybolanların naaşlarının bulunması için İtalya İçişleri Bakanlığı ile koordinasyon oluşturdu.

18 Haziran'da Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisinden yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde göçmenleri taşıyan bir teknenin İtalya açıklarında battığı haberini üzülerek aldık. Teknede çok sayıda Kürdistan Bölgesi vatandaşının bulunduğu, bunların bir kısmı kurtarıldı, diğerlerinin akıbeti ise bilinmiyor.” denilmişti.