Myles Caggins: Kürdistan Bölgesi, petrolünü SOMO aracılığıyla satmayı kabul etti

Kürdistan Petrol Endüstrisi Birliği (APIKUR) Sözcüsü Myles Caggins, Kürdistan Bölgesi'nin petrolünü Irak Petrol Pazarlama Şirketi (SOMO) aracılığıyla satmayı kabul ettiğini açıkladı.

Kurdistan24’ün haber bültenine konuk olan APİKUR Sözcüsü Caggins, Kürdistan Bölgesi ‌Hükümetinin teklifi üzerine APIKUR üyesi şirketlerin SOMO aracılığıyla petrol satmayi kabul ettiğini belirterek, “Irak ve Kürdistan Bölgesi'nde çıkarılan petrol Ceyhan Limanı üzerinden ihraç ediliyor. Biz de petrolün SOMO tarafından satılmasını öneriyoruz.” dedi.

SOMO aracılığıyla petrol satışının, petrol şirketlerinin karşılık ücretlerinin doğrudan alınması için fırsat olduğuna işaret eden Caggins, “Şirketler ve Kürdistan Bölgesi, SOMO aracılığıyla petrol satışı konusunda anlaştı. Şirketler petrol ihracatının bir an önce yeniden başlmasını istiyor. Kürdistan günde yaklaşık 400 bin varil ihraç edebilir.” ifadelerini kullandı.

Paris'teki Uluslararası Tahkim Mahkemesinin Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatına ilişkin 25 Mart 2023 tarihli kararının ardından Ceyhan limanından yapılan petrol ihracatı askıya alınmıştı.

Petrol ihracatının askıya alınması, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin bütçesine ve altyapısına zarar verdiği gibi, dünya enerji pazarında da yaklaşık 500 bin varil petrolün azalmasına neden oldu.

Kürdistan Bölgesi'ndeki uluslararası petrol şirketleri, Irak Hükümetini boru hattının hazır olmasına rağmen petrol ihracatını sürdürmeyi istememekle suçluyor.