Rezan Hamasaleh: İtalya’da batan teknedeki göçmenlerin akıbetine yönelik çalışmalar devam ediyor

Kürdistan Bölgesi Hükümetinin İtalya'daki temsilcisi Rezan Hamasaleh
Kürdistan Bölgesi Hükümetinin İtalya'daki temsilcisi Rezan Hamasaleh

Kürdistan Bölgesi Hükümetinin İtalya'daki temsilcisi Rezan Hamasaleh, Başbakan Mesrur ​​Barzani’nin İtalya’daki tekne faciasının ilk anından itibaren ilgili taraflarla iletişime geçtiğini belirtirken, kendilerine ve hükümet ekibine olayın araştırılması talimatını verdiğini söyledi.

Kurdistan24’ün haber odasına konuk olan Hükümet Temsilcisi Hamasaleh, İtalya’daki tekne kazasının ardından Başbakan ​​Barzani’nin ülkeyi ziyaret etmek üzere bir hükümet ekibi görevlendirdiğini, ekiple ve İtalyan Hükümetinin resmi tarafıyla koordineli olarak kayıp cesetlerin bir an önce bulunması için bir araya gelerek takiplerini yaptıklarını bildirdi.

“Yaralıları hastanede ziyaret ederek güvenliklerini sağladık ve onlara her türlü destek ve yardımı sağlamaya hazırız.” diyen Hamasaleh, “Şu ana kadar tekneden 11 kişi kurtuldu ve 35 kişinin cesedine ulaşıldı. Diğer cesetleri arama çalışmaları devam ederken, İtalyan Hükümeti onları bulma çabalarını sürdüreceğine söz verdi.” ifadelerini kullandı.

Göçmenlerin cenazelerinin Kürdistan Bölgesi'ne gönderilmesine ilişkin ise Hamasaleh, şu açıklamayı yaptı:

“Başbakan ilk andan itibaren cenazelerin masrafları devlete ait olmak üzere Kürdistan Bölgesi'ne getirileceği sözünü verdi. Ayrıca İran Hükümetiyle koordineli olarak Doğu Kürdistan (Rojhilat) vatandaşlarının naaşlarını Kürdistan'a iade etmeye hazırız.”

Geçtiğimiz günlerde Kürdistan Bölgesi heyeti, Başbakan Mesrur Barzani’nin talimatı doğrultusunda İtalya Hükümetinin ilgili taraflarıyla görüştü, hastanede tedavi altına alınanları ziyaret etti ve söz konusu kazada kaybolanların naaşlarının bulunması için İtalya İçişleri Bakanlığı ile koordinasyon oluşturdu.

18 Haziran'da Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisinden yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde göçmenleri taşıyan bir teknenin İtalya açıklarında battığı haberini üzülerek aldık. Teknede çok sayıda Kürdistan Bölgesi vatandaşının bulunduğu, bunların bir kısmı kurtarıldı, diğerlerinin akıbeti ise bilinmiyor.” denilmişti.

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Peşawa Hewramani, 20 Haziran 2024 Perşembe günü, Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde İtalya açıklarında tekneleri batan göçmenlerin davası hukuki bir dava haline geldi ve İtalyan Hükümeti olayla ilgileniyor. Bu amaçla Başbakan Mesrur ​​Barzani'nin talimatı üzerine Kürdistan Bölgesi Hükümetinden bir ekip şu anda ülkede bulunuyor.” sözlerini kullanmıştı.