Dokuzuncu kabine Rewandiz'de bir dizi projeyi hayata geçiriyor

Rewandiz Kaymakamı Ahmed Kadir
Rewandiz Kaymakamı Ahmed Kadir

Rewandiz Kaymakamı Ahmed Kadir, sorunların çözülmesinin Kürdistan Bölgesi Hükümetinin 9’uncu kabinesinin önceliği olduğunu söyledi.

K24 haber bültenine konuk olan Ahmed Kadir, hükümetin Akoyan Vadisi ve köylerinde su projelerini hayata geçireceğini belirtti.

Daha önce vatandaşlara tankerlerle su dağıtıldığını hatırlatan Kaymakam Kadir, “Bu sorunu çözmek için Kürdistan Bölgesi Hükümeti stratejik bir su projeleri hayata geçiriyor. En önemli projelerden biri de Akoyan Vadisi ve vadiye ait köylere su projelerini uyguluyor.” dedi.

Projelerin detayını paylaşan Rewandiz Kaymakamı Ahmed Kadir şunları kaydetti:

“Maliyeti 590 milyon dinar olan projenin ilk etabı 90 günde tamamlanacak. Projenin diğer etapları 2 milyar dinar maliyetle uygulanacak. Proje sayesinde Akoyan Vadisi köylerinin su sorunu temelden çözülecek.”

Daha önce Rewandiz ilçesinin merkezine 350 milyon dinarlık maliyetle Megird su projesini hayata geçirdiklerini anımsatan Kaymakam Ahmed Kadir, “Bu proje sayesinde Rewandiz ilçe merkezindeki su sorununun ciddi oranda azaldığını söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Ahmed Kadir, turizm, balıkçılık ve tarım sektörlerine de fayda sağlayacak stratejik Rewandiz Barajı projesinin gelecekte hayata geçirilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.