Maruf: Şengal Anlaşması’nın bir an önce uygulanmasını istiyoruz

Bileşen İşlerinden Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf
Bileşen İşlerinden Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf

Bileşen İşlerinden Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf, bölge durumunun normalleşmesi ve Ezidilerin kendi topraklarına geri dönmesi için Şengal Anlaşması’nın bir an önce uygulanması gerektiğini söyledi.

Bakan Maruf, bugün (24 Haziran 2024) Ezidi Sivil Toplum Kuruluşu ile yaptığı toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Kendilerini desteklemek için bileşen temsilcileriyle bu tür toplantıları yapmanın önemli olduğuna işaret eden Aydın Maruf, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Ezidilere ve bileşenlere her zamankinden daha fazla destek oluyor.” dedi.

Bölge durumunun normalleşmesi ve Ezidilerin kendi topraklarına geri dönmesi için Şengal Anlaşması’nın bir an önce uygulanması gerektiğinin altını çizen Maruf, “Siyasi partilere ve Irak'a, bileşenlerin işlerine karışmamaları çağrısında bulunuyoruz. Çünkü bunun olumsuz sonuçları olacak.” sözlerini kullandı.

Şengal Anlaşması, eski Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin gözetiminde 9 Ekim 2020’de Bağdat’ta imzalandı.

Anlaşma, bölgedeki siyasi, güvenlik ve idari durumun uygulanması için Şengal’in işgalden kurtarılmasından 5 yıl sonra imzalandı. Kent, Başkan Barzani’nin önderliğinde Kürdistan Peşmerge güçleri tarafından düzenlenen operasyonla 13 Kasım 2015’te terör örgütü DAİŞ’in işgalinden kurtarıldı.