Hamas yöneticileri Katar'dan ayrılarak Irak’a gitmeyi planlıyor

Hamas yöneticileri, ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması yönündeki önerisini kabul etmeye ikna etme yönündeki baskılar arttıkça Katar'dan ayrılarak Irak'a gitmeyi planlıyor.

The National gazetesinin Iraklı bir milletvekiline dayandırdığı haberine göre Iraklı liderler geçen ay Hamas yöneticilerini Bağdat'a tahliye etme konusunda anlaştılar.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile Irak ve İran, Irak'ın Hamas liderlerini tahliye etme konusunu görüştü.

İran’ın, Hamas liderlerini ve onların Bağdat'taki ofislerini koruma sorumluluğunu üstlenebileceği belirtilen haberde, Hamas güvenlik ve lojistik ekiplerinin bu amaçla Bağdat'ı ziyaret ettiği ifade edildi.

Geçtiğimiz ay, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ve İsmail Haniye’nin bir telefon görüşmesinde ayrıntılı olarak bu konuyu ele aldığı aktarılan haberde, “Iraklı siyasetçiler, Hamas liderlerinin Bağdat'a tahliyesi konusunda hemfikir olmayabilir.” denildi.

The National'ın haberine göre Hamas bu ay Bağdat'ta Muhammed Hafi başkanlığında bir ofis açtı ve yakın zamanda Bağdat'ta bir medya ofisi açması planlanıyor.