Piştiwan Sadık: Şengal Anlaşması’nın uygulanmaması uzlaşmayı tehdit ediyor

Piştiwan Sadık
Piştiwan Sadık

Kürdistan Bölgesi Evkaf ve Diyanet İşleri Bakanı Piştiwan Sadık, uluslararası toplum ve Irak Hükümetinin, Şengal Anlaşması’nın uygulanması ve Ezidilerin kendi evlerine geri dönmesi konusunda ciddi olması gerektiğini söyledi.

Bakan Sadık, bugün (25 Haziran 2024) Şengal'de düzenlenen 6. Laleş Barış ve Birlikte Yaşama Konferansı'nda konuşma yaptı.

Şengal'deki durumu normalleştirmeye yönelik anlaşmanın uygulanmamasının uzlaşmaya yönelik bir tehdit olduğunu belirten Piştiwan Sadık, “DAİŞ'in eylem ve davranışlarından Ezidi kardeşlerimiz, tüm Irak toplumu ve bölge büyük zarar gördü. Terörün hiçbir milletle, dinle alakası olmadığını hepimiz biliyoruz. Kürdistan Peşmergeleri, uluslararası koalisyonun da yardımıyla DAİŞ'i ve onun yeteneklerini büyük ölçüde yenmeyi başardı. Ancak Peşmergenin zaferinden sonra uluslararası koalisyon ve Irak güçlerinin Ezidi kardeşlerimizin hukuki, ekonomik ve sosyal durumlarına ilgi göstermesi gerekiyor.” dedi.

Ezidi vatandaşların kendi evlerine geri dönememesinin, Ezidilerin bugününe ve geleceğine verilen en büyük zarar olduğunu aktaran Piştiwan Sadık, uluslararası toplum ve Irak Hükümetinin, Şengal Anlaşması’nın uygulanması ve Ezidilerin topraklarına geri dönmesi konusunda ciddi olması gerektiğini ifade etti.

Birleşmiş Millerler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Ezidilerin acılarını dindirmenin yolunu bulması gerektiğine vurgu yapan Bakan Sadık, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Ezidiler için elinden geleni yaptı. Sorunların çözümünün bir kısmı da Irak Hükümetinin ve uluslararası toplumun yetkisi dahilindedir.” diye konuştu.