Türkiye’de yeni vergi paketi gündemde: Vatandaşı neler bekliyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi ve gelir reform paketi, Türk kamuoyunun adını ilk kez duyacağı bazı yeni vergileri de beraberinde getireceği konuşulurken, hükümetin ekonomik krizden çıkmak için halkın sırtından para toplamak istediği yönünde de eleştirileri yankılanıyor.

TBMM'de oylanması planlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi ve gelir reformu paketinin hazırlıkları son aşamaya yaklaştığı şu dönemde gözlemciler, Türkiye’de hükümetin ekonomik krizi daha fazla vergi alarak aşmak istediği görüşünde.

Hazırlık aşamasında olan pakette, “yurtdışı seyahat vergisinin 4,5 dolardan 45 dolara yükseltilmesi”, “kimyasal köpük vergisinin %20'ye yükseltilmesi”, “hayvan yemi vergisinin %10'a yükseltilmesi”, “serbest meslek sahibi motosiklet sahiplerinden vergi alınması”, “avukatlar, doktorlar ve mimar mühendisler için emsal vergi alınması” , “maden, liman ve sanayi bölgelerine ilişkin vergi özelliklerinin kaldırılması”, “kamu-özel ortak projelerine %30 oranında vergi getirilmesi” ile “engelli yakınlarına yönelik araç vergisinden muaf tutulma kararının kaldırılması” gibi yeni vergi kararlarının yer alması bekleniyor.

Türkiye’de iktidar parti olan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Sözcüsü Ömer Çelik, yaptığı açıklamada, amaçlarının vatandaşa yük olmak olmadığını belirterek, “Bu vergiler vatandaşa daha fazla yük için değil, vergi sisteminde adaleti sağlamaya çalışıyoruz. Elimizde bir taslak var ve taslağın kalıp kalmayacağına ya da taslağa başka maddeler eklenip eklenmeyeceğine eninde sonunda siyasi irade karar verecek. Dolayısıyla resmi olarak hiçbir şeye karar verilmiş değil. Vatandaşların provokatif söylentilere inanmaması gerekiyor.” dedi.

Türkiye Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 24 Haziran 2024 Pazartesi günü CHP'den üst düzey bir heyetle bir araya geldi. Ancak görüşme olumlu geçmedi ve toplantı sonrasında her iki taraf da birbirini, birbirinin iradesini empoze etmekle suçladı.