Kanada'dan vatandaşlarına: Lübnan’ı derhal terk edin

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly
Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Lübnan’da yaşayan vatandaşlarına, ülkeyi terk etmeleri çağrısı yaparak, İsrail ile Hizbullah arasındaki şiddetin artacağı uyarısında bulundu.

Melanie Joly, yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşlarına Lübnan'ı derhal terk etmeleri, kamu ve özel görevlerine son vermeleri çağrısını yaptı.

Lübnan'daki güvenlik durumunun, Hizbullah ile İsrail arasında devam eden ve artan şiddet nedeniyle daha değişken ve öngörülemez hale geldiğini vurgulayan Bakan Joly, durumun herhangi bir uyarı yapılmadan daha da karmaşık hale gelmesinin muhtemel olduğu yönünde değerlendirmede bulundu.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 25 Haziran 2024 Salı günü, İsrail ile Hizbullah arasındaki durumun kötüleşmesi halinde Orta Doğu'da bölgesel bir savaş çıkma riski konusunda uyarıda bulunduğu bir açıklama yaptı.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, geçtiğimiz günlerde Lübnan'a herhangi bir saldırı olması durumunda İsrail'i kara, deniz ve hava yoluyla hedef alma tehdidinde bulunmuştu.