PDK-S: Suriye muhalefetiyle devam edeceğiz

Toplanan PDK-S Merkez Komitesi, ENKS şemsiyesi altında Suriye Muhalefeti içerisinde kalarak Cenevre görüşmeleri belgelerinde Kürtlerin istemlerininde yer alması için çabalayacaklarını bildirdi.

Haber Merkezi

Başkent Erbil’de toplanan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-S) Merkezi Komitesi, Suriye Kürt Ulusal Meclisi (ENKS) şemsiyesi altında Suriye Muhalefeti içerisinde kalarak Suriye’deki siyasi çözüme katkı sunacaklarını ve Cenevre görüşmeleri belgelerinde Kürtlerin istemlerinin de yer alması için çabalayacaklarını bildirdi.

Toplantı ardından düzenlenen basın açıklamasıyla toplantıda kararlaştırılan PDK-S’nin tutumunu kamuoyuyla paylaşan PDK-S yöneticileri, Suriye rejiminin ülkedeki sorunu askeri yöntemlerle çözemeyeceğini belirterek, rejimin Han Şeyhun’da gerçekleştirdiği kimyasal saldırıyı kınadıklarını belirtiler.

"ABD’NİN OPERASYONU SİYASİ ÇÖZÜM İÇİN BİR MESAJDI"

Suriye’deki sorunun siyasi çözümü için çaba serf edeceklerini belirten yetkililer, rejimin sarin gazıyla gerçekleştirdiği saldırı ardından ABD’nin buna karşı El Şayrat hava üssüne gerçekleştirdiği operasyonun rejimin siyasi çözüme evrilmesi için verilmiş bir mesaj olduğunu söylediler.

KÜRDİSTAN’DAKİ BAĞIMSIZLIK REFERANDUMUNA DESTEK

PDK-S’li yöneticiler Kürdistan’da gerçekleştirilmesi için çalışmaların devam ettiği bağımsızlık referandumuyla ilgili yaptıkları açıklamada, bağımsızlık referandumunun ulusal birlik cephesinin oluşturulmasıyla gerçekleştirilmesi gerektiği, PDK-S’nin de kendisini bu ulusal cephede gördüğünü ve ihtiyaç duyulması halinde bunun için ellerinden gelen her  türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtiler.