پرزیدنت بارزانی مرجع سیاسی کوردستان و عراق است

Kurd24

بلوک‌های شیعی و سنی به وضوح نقش پرزیدنت بارزانی به عنوان مرجع را مورد توجه قرار داده‌ و اذعان داشته‌اند که سنی‌ها را متحد و شیعیان را به هم نزدیک کرده‌اند.

پس از تصویب نتایج انتخابات زود هنگام مجلس نمایندگان عراق و تعیین زمان اولین نشست دور پنجم مجلس نمایندگان عراق، احزاب و جریان‌های سیاسی و ائتلاف‌ها، تلاش‌ها برای حل اختلافات و رسیدن به توافق بر سر طرحی مشترک را آغاز کردند، طرحی که هر کدام حقوق خود را در آن بازیابد.

بلوک شیعی بر دو جهت سیاسی صدری‌ها و چارچوب هماهنگی و بلوک سنی‌ نیز بر دو جهت عزم و تقدم تقسیم شده‌اند، اما کورد با موضع واحد سیاسی در نشست‌ها حضور یافت، اگر چه پارت دموکرات و اتحادیه میهنی کوردستان که بیشترین کرسی‌های مجلس را از آن خود کرده‌اند، اقلیم کوردستان را نمایندگی می‌کنند.

پرزیدنت بارزانی، در تمام معادلات و مناقشات سیاسی میان جهات عراقی، به عنوان مرجع عالی کوردستان در حل مشکلات و تدوین دستور کار سیاسی و به هم نزدیک شدن بلوک‌های شیعه، سنی و کورد نقش تعیین کننده ایفا نموده‌اند.

در اقلیم کوردستان نیز با اینکه حزب متبوعش ٣١ کرسی مجلس نمایندگان را از آن خود کرده است، اما همبستگی ملی را مبنا قرار داده و در راستای تضمین حقوق قانونی مردم کوردستان با هماهنگی اتحادیه میهنی کوردستان به پیش می‌روند، که خود موضع واحد و حضور قدرتمند کورد در بغداد را موجب شده است.

ائتلاف‌های تقدم و عزم که بلوک سنی را نمایندگی می‌کنند در هنگام انتخابات شدیدا درگیر شدند اما پرزیدنت بارزانی اختلافات میان آنها را برطرف و به سوی همبستگی هدایت نمود، تا سنی‌ها بتوانند برای مشارکت در مجلس و تشکیل کابینه آینده دولت متحد شوند. برخی از شخصیت‌های سنی معتقدند که پرزیدنت بارزانی به نوعی برای بلوک سنی نیز مرجع شده‌اند و دیدارهای پیاپی روسای ائتلاف‌های تقدم و عزم با ایشان را دلیلی بر اثبات آن می‌دانند.

بلوک شیعی (صدری‌ها و چارچوب هماهنگی) نیز با پرزیدنت بارزانی در ارتباط مداوم هستند تا در هنگام تشکیل دولت آینده و تعیین نخست وزیر، با مخالفت ایشان روبرو نشوند.

پرزیدنت بارزانی، در توافقات با ائتلاف‌های عمده شیعه، تحقق مطالبات اقلیم کوردستان از دولت آینده را مبنا قرار دادند.

ایشان در تعامل با همه جهات توازن برقرار نموده و تحقق حقوق قانونی اقلیم کوردستان را در اولویت آورده‌اند.

همزمان اختلافات میان صدری‌ها و چارچوب هماهنگی را به اندازه‌ای کاهش داده‌اند که در آستانه رسیدن به توافق هستند.

بلوک‌های شیعی و سنی به وضوح نقش پرزیدنت بارزانی به عنوان مرجع را مورد توجه قرار داده‌ و اذعان داشته‌اند که سنی‌ها را متحد و شیعیان را به هم نزدیک کرده‌اند.

اکنون در عراق همه به عنوان تصمیم گیرنده نهایی در امر تشکیل دولت جدید و کاهش تشنجات و عادیسازی اوضاع، به پرزیدنت بارزانی می‌نگرند.

نقش پرزیدنت بارزانی به عنوان مرجع، مورد ستایش جامعه بین‌الملل و نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش نیز هست و با چشم امید به راهکارهای ایشان در پیشبرد فرایند سیاسی عراق می‌نگرند.

تمام تلاش پرزیدنت بارزانی بر آن است که اقلیم کوردستان بر پایه قانون اساسی عراق از حقوق خود برخوردار شود و به وظایف خود عمل کند و از قانون به عنوان اهرم فشار علیه مردم کوردستان سوء استفاده نشود، چنانچه در دولت‌های گذشته شاهد آن بوده‌ایم.

جریان‌‌های سیاسی شیعه و سنی آرزو دارند که شخصیتی همچون پرزیدنت بارزانی رهبری آنها را به عهده می‌داشت.

 ب.ن