در پی انتشار خبر بیماری رهبر کرەی شمالی یک تیم پزشکی چین وارد این کشور شد

یک منبع کره‌ی جنوبی به خبرگزاری رویترز گفته است کیم جونگ اون به‌زودی در ملأعام دیده خواهد شد

اربیل (کردستان۲۴)- در پی قوت گرفتن اخبار مربوط به  وضعیت سلامت کیم جونگ اون، رهبر کره‌ی شمالی، منابع خبری از اعزام یک هیئت پزشکی چینی به این کشور خبر داده‌اند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از منابع خود گزارش کرده است، این هیئت که شامل پزشکان متخصص می‌شود، برای مشورت با مقام‌های کره شمالی به این کشور سفر کرده‌اند.

از مدت‌ها پیش شایعه‌هایی در مورد سلامت رهبر کره شمالی مطرح بوده است و این دفعه اول نیست که او برای مدتی در انظار عمومی مشاهده نمی‌شود. در موارد قبلی، آقای اون برای مدت حداکثر سه هفته دیده نشد.

بر اساس گزارش‌ها، رهبر کره شمالی دارای مرض قند، فشارخون، اسید اوریک و چربی خون بالا است.

کیم جونگ-اون در مراسم رسمی بزرگداشت سالروز تولد پدربزرگش در روز ۱۵ آوریل غایب بوده و این غیبت به شایعه‌ها دامن زده است. او از ۱۲ آوریل به این‌سو دیده نشده است.

هیئتی شامل اعضای بلندپایه دپارتمان بین‌المللی حزب کمونیست چین که زیر نظر کمیته‌ی مرکزی حزب فعالیت می‌کند، روز پنجشنبه از پکن به کره شمالی سفر کرد. این نهاد در چین، مسئول تنظیم روابط با کره شمالی است.

پیش‌ازاین یک سایت خبری مستقر در سئول، پایتخت کره جنوبی ۱۲ آوریل در گزارشی به نقل از یک منبع بی‌نام در کره شمالی از بهبودی حال رهبر کره شمالی پس از انجام عمل جراحی قلبی عروقی خبر داد.

مقام‌های کره‌ی جنوبی و چین، گزارش‌های منتشره در مورد وخامت حال کیم جونگ اون را رد کردند و مقام‌های کره جنوبی گفتند هیچ نشانه‌ای مبنی بر فعالیت‌های غیرعادی در کره شمالی ناشی از وخامت احتمالی حال رهبر آن مشاهده نشده است.

یک منبع در کره‌ی جنوبی به خبرگزاری رویترز گفته است کیم جونگ اون زنده است و به‌زودی در ملاعام دیده خواهد شد. این منبع در مورد وضعیت فعلی رهبر کره شمالی و حضور هیئت چینی اظهارنظری نکرد.

/ا.م