تلاش‌ها برای رفع مشکلات مالی میان اربیل و بغداد ادامه دارند

"کاظمی می‌تواند مبلغ مورد توافق را به اقلیم پرداخت کند"

اربیل(کُردستان٢٤)- تلاش‌ها برای رفع مشکلات مالی میان اقلیم کُردستان و بغداد ادامه دارند و یک نماینده کُرد مجلس نمایندگان عراق، می‌گوید؛ برای حل مشکلات باید دولت اقلیم کُردستان و دولت فدرال به توافق جدید برسند.

مثنی امین، نماینده کُرد در مجلس نمایندگان عراق، در مورد حل مشکلات ایجاد شده در نتیجه تصویب قانون جبران کسری مالی که به دنبال آن سهم اقلیم کُردستان از بودجه عراق قطع شد، به (کُردستان٢٤) گفت:" برای حل مشکلات مالی میان اربیل و بغداد، باید دولت اقلیم کُردستان و دولت فدرال به توافق جدید برسند".

پس از تصویب قانون جبران کسری مالی در مجلس نمایندگان عراق بدون توجه به مخالفت نمایندگان کُرد، پرداخت مبلغ توافق شده میان دولت اقلیم کُردستان و دولت فدرال، (٣٢٠ میلیارد دینار) به اقلیم کُردستان، متوقف شد.

دانا جزا، نماینده کُرد در مجلس نمایندگان عراق، به گزارشگر (کُردستان٢٤) گفت:" تصویب قانون جبران کسری مالی، هیچ ارتباطی با مبلغ مورد توافق میان دولت اقلیم کُردستان و دولت فدرال ندارد و ارتباط دادن این دو از قصد صورت گرفته است".

قانون جبران کسری مالی، به منظور اجازه دادن به دولت عراق برای استقراض در جهت جبران کسری مالی در بودجه سال ٢٠٢٠ میلادی، به رغم مخالفت نمایندگان کُرد در مجلس نمایندگان عراق به تصویب رسید.

دانا جزا، تاکید کرد که مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، می‌تواند بر مبنای توافقی که با دولت اقلیم کُردستان داشته است مبلغ مورد توافق را به اقلیم پرداخت کند.

این در حالی‌ست که کاظمی در نشست با بشیر حداد، معاون رئیس مجلس نمایندگان عراق، از مانع تراشی برخی جریانهای سیاسی برای پرداخت مبلغ مورد توافق به اقلیم سخن به میان آورده و تاکید کرده است که تلاش‌هایش را برای رفع این "ستم به مردم کُردستان" ادامه خواهد داد.

ریاست مجلس نمایندگان عراق، برای حل مشکلات مالی میان اربیل و بغداد، کمیسیون ویژه تشکیل داده و تلاش‌ها برای یافتن راه‌حل قانونی در جهت رفع مشکلات ادامه دارند.

پیش از این دولت اقلیم کُردستان و دولت فدرال توافق کرده‌اند که تا پایان سال ٢٠٢٠ میلادی، بغداد به طور ماهانه مبلغ ٣٢٠ میلیارد دینار به اقلیم کُردستان پرداخت کند.

ب.ن