نیروهای امنیتی 2 کاسبکار و یک کولبر کرد را کشتند

K24 - اربیل

به گزارش کردستان24، نیروهای امنیتی ایران 2 کاسبکار کرد را در شهرستان روانسر در شرق کردستان کشتند و در مرز  قطور شهرستان خوی هم یک کولبر را کشتند و سه تن دیگر را هم زخمی کردند.

مرکز حقوق بشر کردستان اعلام کرد نیروهای انتظامی ایران روز دوشنبه 26 تیر ماه در جاده فاصله بین راونسر و جوانرود خوروی کاسبکاران کرد را هدف تیراندازی قرار دادند و در نتیجه دو کاسبکار کشته شدند و یک تن دیگر هم به سختی زخمی شد.

نیروهای انتظامی ایران به گمان وجود کالای قاچاغ، کاسبکاران را مورد تیراندازی قرار داده‌اند که نارضایتی مردم شهر روانسر را در پی داشته و شهر هم در حالت امنیتی به سر می‌برد.

در این حادثه، "حامد علیمرادی" اهل شهرستان جوانرود و "ولی خانی" اهل روستای "سرخ" از توابع روانسر جان خود را از دست دادند.

از سوی دیگر خبرگزاری کردپا اعلام کرد «چند روز قبل، درپی شلیک مستقیم نظامیان حکومت ایران به کولبران در کردستان، چهار کولبر کُرد در مرز قطور از توابع خوی کشته و زخمی شدند.»

"امیر خالدی" هویت کولبری است که در نتیجه‌ی این تیراندازی جان خود را از دست داده است و سه کولبر زخمی شده در این حادثه جهت معالجه پزشکی به مراکز درمانی خوی منتقل شده‌اند.

به گزارش کردستان24، نیروهای انتظامی ایران روز چهارشنبه 24 خرداد ماه در منطقه مرزی بیتوش شهرستان سردشت به گروهی از کولبران تیراندازی کردند و یکی از کولبران جان خود را از دست داد.

خبرگزاری خانه ملت اعلام کرد با امضاء چهار وزیر، برنامه‌ای برای ساماندهی کولبران طراحی شده است.

حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ سوال بیگلری نماینده مردم سقز و بانه در مورد موسسات پولی- مالی در خصوص وضعیت کولبرها  گفته است: «وزیر کشور به خواست نمایندگان کرد قول سازماندهی کولبران مرزی را داده است و طرحی با امضای چهار وزیر آماده است»

پیشتر خبر بیمه کولبران در استان ارومیه انتشار یافته بود.

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اعلام کرده است کولبران مناطق مرزی استان ارومیه بیمه خواهند شد و از مزایای بیمه اجتماعی بهره‌مند خواهند شد.

بر اساس تفاهنامه بین صندوق بیمه اجتماعی کشاورران، روستاییان و عشایر  و استانداری ارومیه کار بیمه 16 تا 18 هزار کولبر در این استان آغاز شده است.

به گفته رسول خضری، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس، سهم کولبران از حق بیمه، فقط 5 درصد است و مابقی حق بیمه به عهده نهادهایی چون استانداری (20درصد)، دولت (20 درصد)، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر (20درصد) و وزارت تعاون خواهد بود.

وی همچنین گفته است «بیمه کولبران شامل بیمه درمانی، دیه، از کارافتادگی، مستمری و بازنشستگی خواهد بود و شرایط آن 15 سال سابقه کار یا 65 سال سن می‌باشد

در سال گذشته ٦٦ کولبر کشته  شدند و ٨٨ تن دیگر زخمی شده‌اند.