آمریکا خواستار برگزاری نشست شورای امنیت در رابطه با حمله‌ی موشکی به اربیل شد

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۰، مسئولیت پرتاب ۱۲ موشک بالستیک به اربیل را پذیرفت

اربیل (کوردستان ۲۴) - هیئت ایالات‌متحده در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه۲۵ اسفند، خواستار تشکیل جلسه‌ی شورای امنیت برای محکومیت حملات موشکی ایران به اربیل پایتخت اقلیم کوردستان شد.

دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه در توئیتی نوشت: این حمله بی‌پروا و بی‌دلیل به یک اقامتگاه غیرنظامی در اربیل نقض ظالمانه‌ی حاکمیت و تمامیت ارضی عراق بود.

هیئت آمریکایی تأکید کرد: اعضای شورای امنیت باید این حمله را محکوم کرده، ایران را مسئول بدانند و از دموکراسی و حاکمیت عراق حمایت کنند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی روز دوشنبه پس از حمله‌ی موشکی سپاه پاسداران به منطقه‌ای غیرنظامی در اربیل گفت: ما با دولت عراق و دولت اقلیم کوردستان عراق در حال رایزنی هستیم تا به آنها کمک کنیم تا قابلیت‌های دفاع موشکی را به‌دست آورند و بتوانند در برابر حملات موشکی از خود دفاع کنند.

بامداد روز یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ یک ویلای شخصی در حومه‌ی اربیل مورد اصابت ۱۲ موشک بالستیک قرار گرفت. ساعاتی پس‌ازاین حمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسئولیت این حمله را پذیرفت و ادعا کرد که به محل استقرار اسرائیلی‌ها در کوردستان حمله کرده است.

مقامات اقلیم کوردستان نیز در واکنش به این ادعا خواستار تشکیل یک "کمیته‌ی بین‌المللی" حقیت یاب با شکرت نماینده‌ی جمهوری اسلامی ایران برای بررسی این اتهامات شده‌اند.

این حمله‌ی موشکی از سوی اقلیم کوردستان، دولت فدرال و کشورها و مجامع بین‌المللی همچون مصر، عربستان سعودی، اتحادیه‌ی عرب، اتحادیه‌ی اروپا و ایالات‌متحده‌ی آمریکا به‌عنوان تجاوز به حاکمیت ملی عراق توصیف شد و به‌شدت محکوم گردید.

/د.ا