"اقلیم کوردستان به خاطر بهبود شرایط سیاسی و اقتصادی کارگران ایرانی را جلب کرده است

صادرات ترکیه به عراق دو برابر صادرات ایران است
کارگران در اقلیم کوردستان
کارگران در اقلیم کوردستان

اربیل(کوردستان۲۴)- سید کمال حسینی رئیس اتاق بازرگانی سنندج می‌گوید بهبود شرایط سیاسی و اقتصادی اقلیم کوردستان در سال‌های اخیر، کارگران ایرانی که بیشتر آن‌ها ساکنان استان‌های مرزی در غرب ایران هستند را به مهاجرت به اقلیم کوردستان کشانده است.

بە گفتەی رییس اتاق بازرگانی سنندج،  افزایش نرخ بیکاری و کاهش ارزش پول ملی ایران، دلایل اصلی مهاجرت مردم شرق کوردستان به اقلیم کوردستان است.

به گزارش "آفتاب نیوز"، سید کمال حسینی در باره‌ی آخرین وضعیت مبادلات اقتصادی و تجاری استان کوردستان با اقلیم  کوردستان گفت: ارزش صادرات استان ما طی دوازده ماههێ سال ۱۴۰۰ به میزان ۴۳۲ میلیون دلار و به وزن ۹۴۹ هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۶ درصد از لحاظ ارزشی و ۳۹ درصد از لحاظ وزنی کاهش یافته است. بیشترین سهم صادراتی استان مربوط به گمرک باشماق با ۷۰ درصد است.

گمرک پرویز خان در مرز اقلیم کوردستان و ایران
گمرک پرویز خان در مرز اقلیم کوردستان و ایران

رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان کوردستان افزود: متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی استان ۴۵۶ دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶ درصد افزایش‌یافته است. ارزش صادرات استان طی دوازده ماهه سال ۱۴۰۰ به میزان ۴۳۲ میلیون دلار که حاکی از تحقق ۵۵ درصدی هدف در بخش صادرات است. وی گفت کە صادرات سایر گمرکات استان منتهی به ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ برابر با ۱۰۵۳ هزار تن به ارزش ۵۳۶ میلیون دلار است که در مقایسه مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۴۲ درصد و به لحاظ ارزشی ۲۶ درصد کاهش یافته است.

وی در ادامه با اشاره به حجم واردات استان کوردستان در سال گذشته خاطرنشان کرد: واردات استان منتهی به ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۳۰ هزار تن به ارزش ۴۱.۷ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۲۶ درصد و به لحاظ ارزشی ۲۳ درصد کاهش یافته است. متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی استان ۱۳۵۰ دلار است که در مقایسه با مشابه سال قبل ۴ درصد افزایش یافته است.

سید کمال حسینی افزود: ترانزیت استان منتهی به ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ به وزن ۳۱۷۵ هزار تن به ارزش ۶۸۰۵ میلیون دلار که در مقایسه با ما مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۷۰ درصد و به لحاظ ارزشی ۵۴ درصد افزایش یافته است. کل مبادلات استان منتهی به ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ برابر با ۵۲۰۷ هزار تن به ارزش ۷۸۱۵ میلیون دلار که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۱ درصد کاهش و به لحاظ ارزشی ۳۳ درصد افزایش یافته است.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان کوردستان با بیان اینکه ترکیه بزرگ‌ترین رقیب ایران و استان در عراق و اقلیم کوردستان است، تصریح کرد: حجم صادرات ترکیه به عراق و اقلیم کوردستان طی یک سال گذشته بالغ‌بر ۱۸ میلیارد دلار بوده که دو برابر حجم صادرات ایران به عراق است. کشورهای رقیب دیگر ازجمله: چین، هندوستان، آلمان، کره جنوبی، عربستان و ... هستند.

گرمرک ابراهیم خلیل در مرز اقلیم کوردستان و ترکیە
گرمرک ابراهیم خلیل در مرز اقلیم کوردستان و ترکیە

 

حسینی درباره روند مهاجرت کارگران ایرانی به اقلیم کوردستان گفت: بهبود شرایط سیاسی و اقتصادی کوردستان عراق در سال‌های اخیر، کارگران ایرانی که بیشتر آن‌ها ساکنان استان‌های مرزی در غرب ایران هستند را به مهاجرت به کوردستان عراق کشانده است. افزایش نرخ بیکاری و کاهش ارزش پول ملی ایران، دلایل اصلی این مهاجرت است.

وی افزود: کوردستان عراق با استقبال از سرمایه‌گذاران خارجی توانست به‌سرعت پیشرفت کرده و زیرساخت‌های منطقه را مستحکم کند. با روند افزایش سرمایه‌گذاری و آبادانی، نیاز به نیروی کار نیز افزایش یافت و این خود عاملی برای استخدام تعداد زیادی نیروی کار بود. در سال‌های اخیر هزاران نفر از ایران برای کار به کوردستان عراق وارد و مشغول به‌کار شدند.

/ا.م