نچیروان بارزانی و اردوغان بر تقویت روابط ترکیه و اقلیم کوردستان تأکید کردند

بارزانی و اردوغان بر تقویت همکاری در جهت تأمین انرژی جهان تأکید کردند

اربیل(کوردستان ۲۴) - نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کوردستان در استانبول با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه دیدار و در مورد موضوعات موردعلاقه‌ی مشترک گفتگو کردند.

ریاست اقلیم کوردستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کوردستان روز پنجشنبه۶ بهمن ۱۴۰۱  وارد آنکارا شد و با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه دیدار کرد.

در این دیدار روابط عراق و اقلیم کوردستان با ترکیه، وضعیت سیاسی عراق و اقلیم کوردستان، مخصوصاً پس از آغاز فعالیت کابینه‌ی جدید دولت فدرال عراق، روابط اربیل و بغداد و گفتگوی حل مشکلات فی‌مابین و فرصت‌های همکاری‌های عراق و اقلیم کوردستان با ترکیە در بعد انرژی مورد تبادل‌نظر قرار گرفت.

بر اساس بیانیه‌ی ریاست اقلیم کوردستان، طرفین بر علاقه‌ی دو طرفه برای تقویت روابط اقلیم کوردستان و ترکیە در همه‌ی ابعاد مخصوصاً در بخش بازرگانی و اقتصادی و استفاده از فرصت‌های ایجادشده برای عراق و ترکیە  باری ایفای نقش در بخش انرژی و پر کردن شکاف و نیاز امروز جهان به‌ویژه اروپا در زمینه‌ی انرژی و گاز طبیعی تأکید کردند. 

اهمیت تقویت همکاری عراق و اقلیم کوردستان با ترکیه برای حفاظت از امنیت مرزها، آخرین تحولات در مبارزه با تروریسم و تهدید داعش در عراق و سوریه، وضعیت منطقه به‌طورکلی بخش دیگری گفتگوهای این دیدار را تشکیل می‌داد.

/ا.م