شرکت‌های آمریکایی خواستار فراهم کردن تسهیلات برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی اقلیم کوردستان شدند

"برای همکاری با شرکت‌ها آمادگی داریم"
وزیر منابع طبیعی دولت اقلیم کوردستان از هیات شرکت‌های آمریکایی استقبال کرد
وزیر منابع طبیعی دولت اقلیم کوردستان از هیات شرکت‌های آمریکایی استقبال کرد

اربیل (کوردستان٢٤) – رئیس انجمن بارزگانی آمریکا – کوردستان، خواستار فراهم کردن تسهیلات برای شرکت‌های آمریکایی جهت سرمایه‌گذاری در میادین نفت و گاز اقلیم کوردستان شد.

پایگاه خبری دولت اقلیم کوردستان، گزارش داد که امروز سه‌شنبه کمال محمد صالح، وزیر منابع طبیعی دولت اقلیم کوردستان، از هیات شورای بازرگانی آمریکا – کوردستان و یک هیات شرکت‌های آمریکایی، استقبال کرده است.

بر پایه گزارش، در این دیدار اهمیت توافق دولت اقلیم کوردستان و دولت فدرال برای صادرات نفت و گاز اقلیم، مورد توجه قرار گرفته و رئیس انجمن بارزگانی آمریکا – کوردستان، هدف از سفر خود به اقلیم را دیدار و گفتگو با مقام‌های بلندپایه اقلیم و مدیران شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران اقلیم، به ویژه در بخش نفت و گاز، اعلام کرده است.

همچنین آمادگی خود را برای حمایت از بخش نفت و گاز اقلیم اعلام کرده و خواستار فراهم کردن تسهیلات برای شرکت‌های آمریکایی جهت سرمایه‌گذاری در میادین نفت و گاز اقلیم شده‌ است.

وزیر منابع طبیعی اقلیم نیز آمادگی وزارت متبوع را برای همکاری با سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در اقلیم کوردستان، اعلام نموده است.

این در حالی است که فارس عیسی، نماینده دولت اقلیم کوردستان در بغداد، اعلام کرده است؛ موضوع صادرات نفت اقلیم کوردستان در مذاکرات اخیر بین دولت‌های عراق و ترکیه پیشرفت‌های خوبی داشته است و در این راستا یک هیات عراقی در روزهای آینده به ترکیه سفر می‌کند.

بر پایه توافق یاد شده، نفت اقلیم کوردستان از طریق بندر جهان ترکیه و از سوی شرکت بازاریابی نفت عراق- سومو به فروش می‌رسد و درآمد آن به یک حساب بانکی ویژه که اختیار آن در دست نخست وزیر اقلیم کوردستان خواهد بود، واریز می‌شود.

ب.ن