سفیر سوئیس در ایران به وزارت خارجه‌ی این کشور فراخوانده شد

سفیر سوئیس در توئیتی اعدام‌های روز جمعه‌ی گذشته‌ی ایران را محکوم کرده بود
نادین اولیوری لوزانو، سفیر سوئیس در ایران
نادین اولیوری لوزانو، سفیر سوئیس در ایران

اربیل (کوردستان ۲۴)– وزارت امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت سفیر سوئیس را به دلیل بازنشر توئیت وزارت خارجه‌ی این کشور احضار کرده است.

سوئیس در این توئیت خواستار توقف اعدام‌های مرتبط با اعتراضات پس از جان‌باختن مهسا امینی شده و آن را به شدت محکوم کرده بود.

وزارت امور خارجه‌ی سوئیس روز جمعه ۲۹ اردیبهشت در توییتر خود اعدام سه مردی را که در اوایل آن روز به اتهام کشتن اعضای نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات سال گذشته در شهر مرکزی اصفهان محکوم شده بودند، به شدت محکوم کرد.

این وزارتخانه در توییتر خود نوشت: «ما اعدام این سه مرد را به شدیدترین وجه محکوم می‌کنیم. این اعدام‌ها مرتبط با اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی بوده‌اند. سوئیس از ایران می‌خواهد، اعدام‌ها را متوقف کند.»

در همین روز سفارت سوئیس در تهران توییتی با همین مضمون به زبان فارسی منتشر کرد.

این توئیت تصویری از اعتراضات ایرانیان خارج از کشور را نشان می‌دهد که پرچم ایران با نشان شیروخورشید را همراه با تصویری از مهسا امینی به اهتزاز درآورده‌اند.

وزارت امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی روز یکشنبه اعلام کرد، نادین اولیوری لوزانو، سفیر این کشور در تهران "به دنبال موضع مداخله‌جویانه سوئیس در امور داخلی کشورمان" احضار شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، همچنین به سفیر سوئیس در تهران در مورد "استفاده نامتعارف و غیرحرفه‌ای سفارت این کشور در تهران در بازنشر تصویری با یک پرچم جعلی" اعتراض شده است.

اعدام سه جوان به نام‌های مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت پس از محکوم شدن به "محاربه" و ادعای تیراندازی به سه تن از نیروهای امنیتی در ۲۵ آبان سال گذشته انجام شد.

این اعدام‌ها با واکنش‌های تند کشورهای غربی مواجه شد و توسط گروه‌های حقوق بشری مستقر در خارج از ایران محکوم شد.

/ا.م