پارلمان اوکراین لایحه‌ی تحریم ۵۰ ساله علیه ایران را تصویب کرد

بسته‌ی تحریمی اوکراین علیه ایران در واکنش به کمک نظامی ایران به روسیه تصویب شده است
پارلمان اوکراین
پارلمان اوکراین

اربیل (کوردستان۲۴)- پارلمان اوکراین روز دوشنبه هشتم خرداد اعلام کرد بسته‌ی تحریمی ۵۰ ساله علیه ایران را در واکنش به تأمین تسلیحاتی مسکو از سوی تهران، به اتفاق آرا تصویب کرده است.

وب‌سایت پارلمان اوکراین روز دوشنبه ٨ خرداد ۱۴۰۲، اعلام کرد که به این بسته‌ی تحریمی «همگام و هم‌سو با اقدامات کل جهان متمدن در مسیر منزوی کردن کامل ایران» تصویب شد.

این تحریم‌های ۵۰ ساله مواردی همچون ممنوعیت انتقال فن‌آوری و سرمایه‌گذاری در ایران و یا شرکت‌های مرتبط با این کشور، ارائه‌ی خدمات به سیستم‌های پرداختی و نقل‌وانتقال پول توسط شهروندان ایرانی، استفاده از حریم هوایی اوکراین توسط نهادهای مرتبط با جمهوری اسلامی، تجارت کالاهای نظامی و یا با کاربرد دوگانه و خروج سرمایه به مقصد ایران را شامل می‌شود.

بیش‌تر: زلنسکی با ارائه‌ی لایحه‌ای به مجلس اوکراین خواهان اعمال تحریم پنجاه ساله علیه ایران شد

تصویب این بسته‌ی تحریمی یک روز پس از آن صورت گرفت که نیروی هوایی و مقامات ارشد اوکراین اعلام کردند که پایتخت این کشور با پهپادهای ایرانی «شاهد»، آماج «سنگین‌ترین حملات پهپادی روسیه از آغاز جنگ تاکنون» قرار گرفته است.

لایحه‌ی تحریم ۵۰ ساله‌ی ایران از سوی اوکراین، شنبه گذشته به ابتکار رئیس‌جمهور و پس از تصویب در شورای امنیت ملی اوکراین در پارلمان این کشور ثبت شد. این لایحه برای تصویب نهایی باید به امضای ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور برسد.

/ا.م