پرزیدنت بارزانی با سرکنسول جدید آمریکا دیدار کرد

"تداوم همکاری و هماهنگی بین آمریکا و اقلیم کوردستان ضرورت است"
پرزیدنت مسعود بارزانی و مارک استرو، سرکنسول جدید آمریکا در اربیل
پرزیدنت مسعود بارزانی و مارک استرو، سرکنسول جدید آمریکا در اربیل

اربیل (کوردستان٢٤) – پرزیدنت بارزانی، تداوم همکاری و هماهنگی بین آمریکا و اقلیم کوردستان در مبارزه با تروریسم و سایر زمینه‌ها را ضرورت دانستند.

پرزیدنت مسعود بارزانی، امروز پنجشنبه در صلاح‌الدین اربیل از مارک استرو، سرکنسول جدید آمریکا در اقلیم کوردستان، استقبال کردند.

در این دیدار سرکنسول جدید آمریکا، ضمن ابراز خوشحالی از آغاز فعالیت خود در اقلیم کوردستان، به روابط تاریخی کشورش با اقلیم اشاره کرد و نقش پرزیدنت بارزانی را در توسعه روابط و مبارزه با تروریسم، ارج نهاد.

مارک استرو همچنین بر تداوم هماهنگی و کار مشترک بین آمریکا و اقلیم کوردستان، تاکید کرد.

پرزیدنت بارزانی نیز برای سرکنسول جدید آمریکا آرزوی موفقیت کرد و با توجه به اوضاع سیاسی عراق و منطقه و استمرار تهدیدات تروریسم، تداوم همکاری و هماهنگی بین آمریکا و اقلیم کوردستان در مبارزه با تروریسم و سایر زمینه‌ها را ضرورت دانستند.

پیش از مارک استرو، آقای اروین هیکس، سرکنسول آمریکا در اقلیم بود، که در مراسم تودیع خود در هفدهم اوت، اعلام کرد:" توانستیم روابط بین آمریکا و اقلیم کوردستان را عمیقتر و وسیعتر کنیم".

تغییر سرکنسول در اقلیم کوردستان، به عنوان بخشی از برنامه‌های وزارت امور خارجه آمریکا، هر سال انجام می‌شود و هر سرکنسول به مدت یک سال خدمت می‌کند.

آمریکا در سال ٢٠٠٧ دفتر نمایندگی خود را در اقلیم کوردستان گشود، و در سال ٢٠١١ به طور رسمی در پایتخت اقلیم، کنسولگری افتتاح کرد.

قرار است ساختمان جدید کنسولگری آمریکا که مساحت آن ٥١ هکتار اعلام شده، در ماه مارس ٢٠٢٤ در پایتخت اقلیم، افتتاح شود.

اقلیم کوردستان و آمریکا در سال ٢٠١٦ تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌اند، این تفاهم‌نامه در ٢١ سپتامبر ٢٠٢٢ تمدید شد.

بر پایه تفاهمنامه که بین وزارت امور پیشمرگ اقلیم کوردستان و وزارت دفاع آمریکا، امضا شده است، اقلیم کوردستان و ایالات متحده در راستای حفاظت از ارزش‌های عمومی و اصول دموکراسی، آزادی و همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و جوامع کوردستان، در کنار هم خواهند ماند و ایالات متحده به حمایت از نیروهای پیشمرگ در نبرد با داعش و انجام اصلاحات در وزارت امور پیشمرگ ادامه خواهد داد.

ب.ن