بت ون شاک: عراق برای جنایات ضد بشری قوانین کیفری ندارد

"از نقش دولت اقلیم کوردستان در کمک به آوارگان ایزدی قدردانی می‌کنیم"
بت ون شاک، فرستاده ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور عدالت کیفری بین‌المللی
بت ون شاک، فرستاده ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور عدالت کیفری بین‌المللی

اربیل (کوردستان٢٤) – دیپلمات ارشد آمریکا، ضمن قدردانی از نقش دولت اقلیم کوردستان در کمک به آوارگان ایزدی، لازم دانست که در عراق قوانین ویژه جنایات ضد بشری وضع شوند تا بتوان بر اساس آن جنایتکاران را مجازات کرد.

بت ون شاک، فرستاده ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور عدالت کیفری بین‌المللی، امروز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن، در پاسخ به پرسش گزارشگر کوردستان٢٤ درباره رسیدگی به جنایات داعش علیه ایزدی‌ها، اظهار داشت که عراق، برای نسل‌کشی، جنایات ضد بشری و جنایات جنگی، قوانین کیفری ندارد و به همین دلیل به بیشتر جنایات در چارچوب مبارزه با تروریسم رسیدگی شده است.

وی یادآور شد که تیم تحقیقاتی سازمان ملل درباره جنایات داعش (یونیتاد)، فقط اسناد و اطلاعات جمع‌آوری می‌کند و در اختیار کمیته ویژه رسیدگی به جنایات ضد بشری قرار می‌دهد.

دیپلمات ارشد ایالات متحده، لازم دانست که در عراق قوانین ویژه نسل‌کشی، جنایات ضد بشری و جنایات جنگی وضع شوند تا بتوان جنایتکاران را مجازات کرد، زیرا این امکان مجازات داعشی‌های مرتکب جنایت را در دادگاه‌های محلی فراهم می‌کند.

خانم بت ون شاک، نقش دولت اقلیم کوردستان در بازگشت آوارگان ایزدی و سایر آوارگان به مناطق خود و اجرای قانون نجات یافتگان ایزدی را ارج نهاد.

در سوم اوت ٢٠١٤ ستیزه‌جویان گروه دولت اسلامی – داعش، حمله گسترده‌ای را علیه شهر شنگال، مرکز کوردهای پیرو دین ایزدی، آغاز کردند که در نتیجه آن بیش از پنج هزار کورد ایزدی جان خود را از دست دادند و حدود دو هزار ٧٤٥ کودک ایزدی بی‌سرپرست شدند.

حمله داعشی‌ها، آواره شدن بیش از ٣٢٥ هزار کورد ایزدی را در پی داشت. داعشی‌ها همچنین شش هزار و ٤١٧ کورد ایزدی را ربودند که تاکنون سرنوشت دو هزار ٦٩٣ نفر از آنان نامعلوم است.

تاکنون ٨٥ گور دسته‌جمعی کوردهای ایزدی که توسط داعش قتل عام شده‌، در اطراف شنگال پیدا شده‌اند.

 

ب.ن