حسن الجبوری: شبه‌نظامیان شیعه از مناطق سنی‌نشین خارج شوند

"حفظ امنیت مناطق سنی‌نشین به پلیس واگذار شود"
"گروه‌های شبه‌نظامی هنوز از مناطق آزاد شده از کنترل داعش خارج نشده‌اند"
"گروه‌های شبه‌نظامی هنوز از مناطق آزاد شده از کنترل داعش خارج نشده‌اند"

اربیل (کوردستان٢٤) – مقام ارشد ائتلاف السیاده عراق، خواستار خروج شبه‌نظامیان شیعه از مناطق سنی‌نشین و واگذاری حفظ امنیت آن مناطق به نیروهای پلیس شد.

به گزارش رسانه‌های عراقی، حسن الجبوری، مقام ارشد ائتلاف السیاده سنی‌های عراق، خواستار واگذاری امنیت مناطق سنی‌نشین عراق به ارتش و پلیس این کشور شده است.

وی تاکید کرده که بر پایه توافقی که برای تشکیل دولت جدید عراق، بین نیروهای سیاسی امضا شده، باید گروه‌های شبه‌نظامی از شهرها خارج شوند.

پس از آزادسازی مناطق عراق از کنترل ستیزه‌جویان گروه دولت اسلامی – داعش ، گروه‌های شبه‌نظامی هنوز از آن مناطق خارج نشده‌اند.

جوامع مختلف عراق، به ویژه جوامع غیر شیعه، از رفتار گروه‌های شبه‌نظامی که بیشتر آنها شیعه و وابسته به ایران شناخته شده‌اند، ابراز نگرانی شدید کرده‌اند، به طوریکه حقوق شهروندی آنها از سوی گروه‌های شبه‌نظامی مورد تعرض قرار گرفته و در مواردی، امنیت جانی و مالی آنها به خطر افتاده است.

جبوری تاکید کرده که در نشست آینده اداره ائتلاف دولت که از نیروهای عمده سیاسی عراق تشکیل شده، بر این موضوع پایفشاری خواهند کرد.  

کابینه فعلی دولت عراق، به نخست وزیری محمد شیاع السودانی، خروج نظامیان از سطح شهرها را به عنوان بخشی‌ از کارنامه خود معرفی کرده است.

مقام ارشد ائتلاف سیاده، همچنین به تشکیل یک تیپ جدید حشد شعبی در شمال بغداد اشاره و تاکید کرده که در نشست با نخست وزیر عراق، خواستار مشارکت نیروهای سنی در آن تیپ خواهند شد، به طوریکه امنیت مناطقشان را خود حفظ کنند.

حشد شعبی یا (بسیج مردمی عراق)، در سال ٢٠١٤ با هدف رویارویی با داعش تشکیل شد، اما در سال ٢٠١٦ مجلس نمایندگان این کشور، آن را به عنوان یک نیروی مجزا از ارتش عراق به رسمیت شناخت.

حشد شعبی، از نیروهای مسلح گروه‌های مختلف شیعه تشکیل شده است و پیش از این تحت عناوین "حشد ترکمانی"، "حشد ایزدی" و "حشد مسیحی" در جوامع مختلف عراق، شاخه‌های وابسته به خود تشکیل داده است.

برخی منابع شمار نیروهای حشد شعبی را ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار نفر تخمین زده‌اند.

در نظام امنیتی عراق، وظیفه اصلی ارتش حفظ امنیت مرزها و دفاع از کشور در برابر حملات احتمالی خارجی است و امر حفاظت از امنیت شهرها، وظیفه پلیس و نیروهای انتظامی است.

ب.ن