امروز ششمین سالروز برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کوردستان است

نود و دو درصد از شرکت‌کنندگان در این رفراندوم به استقلال کوردستان رأی دادند

اربیل (کوردستان ۲۴)- شش سال پیش در چنین روزی اکثریت مردم اقلیم کوردستان هنگام برگزاری رفراندوم به‌طور آزادانه به استقلال کوردستان رأی دادند.

در تاریخ ۷ ژوئن ۲۰۱۷ در صلاح‌الدین، نمایندگان ارشد احزاب سیاسی در پارلمان و دلت اقلیم کوردستان با حضور پرزیدنت مسعود بارزانی، معاون وقت رئیس اقلیم کوردستان، نخست‌وزیر و رئیس کمیسیون عالی انتخابات کوردستان حضور داشتند. رهبران پارت دموکرات کوردستان، اتحادیه ملی کوردستان، اتحاد اسلامی، نهضت اسلامی، حزب زحمتکشان، حزب کمونیست، حزب سوسیالیست و نمایندگان اقلیت‌ها در اقلیم کوردستان، تصمیم برگزاری رفراندوم استقلال کوردستان نهایی شد.

در این نشست همچنین ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ به‌عنوان تاریخ رفراندوم در اقلیم کوردستان عراق و مناطق کوردستانی خارج از اداره‌ی دولت اقلیم کوردستان تعیین شد و همه‌ی احزاب سیاسی کوردستان ازجمله اقلیت‌ها با برگزاری آن در موعد تعیین شده موافقت کردند.

 

۱۰ روز مانده به برگزاری این رفراندوم،  پارلمان کوردستان ۱۵ با اکثریت برگزاری آن  را تصویب کرد. کمیسیون عالی انتخابات و رفراندوم دولت اقلیم کوردستان بر همه‌پرسی استقلال نظارت داشت.
تصمیم برای برگزاری رفراندوم یکی دیگر از مراحل مهم مبارزات و فداکاری‌های مردم کوردستان بود. به‌ویژه که همه‌ی احزاب مجدداً بر حمایت کامل خود از روند برگزاری رفراندوم تأکید کردند و قول دادند که همه‌ی توان خود برای موفقیت برگزاری آن به کار خواهند برد.

اهمیت بیشتر تصمیم برگزاری رفراندوم در این در این مورد بیشتر نمایان بود که می‌بایست این فرایند  نه‌تنها اقلیم کوردستان بلکه  مناطق کوردستانی خارج از اداره‌ی اقلیم کوردستان را هم دربر بگیرد.

تصمیم برای برگزاری همه‌پرسی بر اساس اصول حق تعیین سرنوشت است که توسط مجمع عمومی سازمان ملل به رسمیت شناخته‌شده است. مردم کرد همه ویژگی‌های خود را ازنظر سرزمین، زبان، فرهنگ، تاریخ و هویت دارند.، و دارای کلیه اصول هویت بخشی به‌عنوان یک مردم است، بنابراین حق دارد با همه معیارها در مورد سرنوشت و آینده خود تصمیم بگیرد. این تصمیم به اصول حق تعیین سرنوشت متکی بود که از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است. بنابراین ملت کوردستان دارای همه خصوصیات خود در موارد، سرزمین، فرهنگ، هویت و تمام شاخص‌های یک ملت است، به همین خاطر بر اساس همه‌ی استانداردها از این حق برخوردار است که در مورد سرنوشت و آینده‌ی خود تصمیم بگیرد.

رفراندوم استقلال کوردستان در تاریخ ۲۵/۹/۲۰۱۷ برگزار شد که در آن از مجموع ۴ میلیون و ۵۶۱ هزار و ۲۵۵ نفر از شهروندان واجد شرایط  در اقلیم کوردستان و مناطق کوردستانی خارج از اداره‌ی اقلیم کوردستان  سه میلیون و ۳۰۵ هزار و ۹۲۵ نفر یعنی ۷۲ درصد از واجدین شرایط در رفراندوم شرکت کردند. از این تعداد هم مجموع  ۲ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۴۷۱ نفر به استقلال کوردستان رأی آری دادند که بیش از ۹۲ درصد شرکت‌کنندگان در رفراندوم را تشکیل می‌داد.

 

تصمیم‌گیری برای برگزاری رفراندوم استقلال کوردستان حق قانونی مردم کوردستان بود. ضمن اینکه کوردها از زمان تأسیس کشور عراق برای تحکیم حقوق خود و برای همزیستی مسالمت‌آمیز با سایر ملت‌های عراق تلاش کرده‌اند، اما درنتیجه همه‌ی خواسته‌های آنها زیر پا گذاشته و نادیده گرفته شده و مطالبات برای احقاق حقوقشان با آتش و آهن و ویران کردن روستاها و زیرساخت‌های اقتصادی و  مسمومیت غیرنظامیان پاسخ داده شده است.
پس از برگزاری رفراندوم استقلال کوردستان نیز بار دیگر در ۱۶ اکتبر ٢٠١٧ شهر کرکوک و دیگر مناطق کوردستانی خارج از اداره‌ی اقلیم کوردستان موردحمله‌ی سردمداران وقت عراق قرار گرفت و ضمن شهید شدن جمعی از پیشمرگان و شهروندان، خانه و کاشانه‌ی بخشی از شهروندان کورد و غصب شده و طعمه‌ی آتش گردیدند و بخشی از ساکنان این مناطق به دیگر شهرهای اقلیم کوردستان آواره شدند.