وزیران خارجه‌ی آمریکا و ترکیه در پی ایجاد تنش در سوریه باهم گفتگو کردند

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش بر دفاع از خود در برابر تهدیدات تأکید کرد
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا

اربیل (کوردستان ۲۴)– پس از سرنگونی یک پهپاد مسلح ترکیه توسط نیروهای آمریکایی در سوریه، وزیران خارجه‌ی امریکا و ترکیه تلفنی گفتگو کردند.

آمریکا می‌گوید این پهپاد بیش‌ازحد به نیروهایش در سوریه نزدیک شده بود، اما ترکیه گفته است این پهپاد در جریان عملیات دچار مشکل شد.

در جریان این تماس، هاکان فیدان، وزیر امور خارجه‌ی ترکیه به آمریکا گفت که کشورش به هدف قرار دادن گروه‌های کورد ادامه خواهد داد.

ترکیه اخیراً فعالیت‌های نظامی فرامرزی خود در شمال سوریه را افزایش داده و گفته است که عناصر وابسته به حزب کارگران کوردستان (پ‌ک‌ک) و یگان‌های مدافع خلق کورد سوریه را هدف قرار می‌دهد.

از سوی دیگر ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» شامگاه جمعه ١۴ مهر اعلام کرد که حملات هوایی «هماهنگی نشده‌ای» ظرف ۲۴ ساعت گذشته در نزدیکی نیروهای آن در سوریه انجام شده است.

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری ایالات‌متحده، در بیانیه‌ای افزود: "ما با اقداماتی که امنیت نیروها و متحدان ما و افراد غیرنظامی را به خطر می‌اندازد، و تمرکز ما را از تعهد مشترک به شکست دادن گروه داعش منحرف می‌کند، مخالفیم".

ائتلاف بین‌المللی در سوریه افزود: "ما حق ذاتی و مسلم خود را برای دفاع از خود در هر زمانی که با تهدیداتی مواجه شویم که نیروهای ما را در معرض آسیب قرار دهد، محفوظ می‌داریم."

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری ایالات‌متحده، با نیروهای کورد در سوریه همکاری می‌کند، اما ترکیه آنها را جدایی‌طلب و تروریست می‌داند. این عملیات به دنبال اظهارات اخیر هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه صورت گرفت که گفت: "کلیه‌ی زیرساخت‌ها و روبناها و تأسیسات انرژی متعلق به این دو گروه در عراق و سوریه اهداف قانونی برای نیروهای امنیتی و عناصر اطلاعاتی ما هستند."

بیش‌تر:

روسیه و سوریه در مدیترانه و استان‌های حلب و لاذقیه مانور مشترک برگزار شد