زیباری: کابینه نهم رویارویی شدیدی را علیه قاچاقچیان مواد مخدر آغاز کرده است

"در دو سال گذشته صدها قاچاقچی دستگیر شده‌اند"
دیندار زیباری، هماهنگ‌ کننده امور بین‌المللی در دولت اقلیم کوردستان
دیندار زیباری، هماهنگ‌ کننده امور بین‌المللی در دولت اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤) – یک مقام دولتی، تاکید کرد که کابینه نهم دولت اقلیم کوردستان، رویارویی بزرگی را علیه قاچاقچیان مواد مخدر آغاز کرده و در دو سال گذشته صدها قاچاقچی دستگیر شده‌اند.

دیندار زیباری، هماهنگ‌ کننده امور بین‌المللی در دولت اقلیم کوردستان، امروز یکشنبه ٥ نوامبر، در کنفرانس مبارزه با مواد مخدر که تحت عنوان (مواد مخدر یک نسل کشی دیگر) در اربیل، پایتخت اقلیم کوردستان برگزار شد، اعلام کرد که کابینه نهم دولت اقلیم، رویارویی شدیدی را با قاچاقچیان مواد مخدر آغاز کرده است.

زیباری، افزود که دولت اقلیم کوردستان در سال ٢٠٢٠ قانون مبارزه با مواد مخدر را به تصویب رساند و یک کمیته عالی در خصوص آن تشکیل داد.

وی، یادآور شد که در گذشته از اقلیم کوردستان، تنها به عنوان مسیری برای انتقال مواد مخدر به کشورهای منطقه و جهان استفاده می‌شد، "اما متاسفانه در حال حاضر، ما در اقلیم مصرف‌کنندگان، فروشندگان، تولیدکنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر را داریم که در واقع این خطری پیش روی ما و کل جهان است."

همچنین تاکید کرد که کابینه نهم دولت اقلیم، رویارویی بزرگی را علیه قاچاقچیان مواد مخدر آغاز کرده و در دو سال گذشته بیش از ٤٠٠ قاچاقچی دستگیر شده‌اند.

زیباری، گفت که تاکنون دولت عراق دربارە مسئله مواد مخدر، هیچ گزارشی به سازمان‌های بین‌المللی مربوطه ارائه نکرده است.

این مقام دولتی، با بیان اینکه از سال ٢٠١٤ تا ٢٠١٩ تعداد جرایم مربوط به مواد مخدر در اقلیم کوردستان به ١٠٠ مورد نرسیده است، اعلام کرد که پس از سال ٢٠١٩، آمار جرایم مربوط به مواد مخدر به نحو بسیار خطرناکی افزایش پیدا کرده است. " در حال حاضر بیش از چهار هزار محکوم در مراکز بازپروری و نهادهای امنیتی نگهداری می‌شوند که بیش از نیمی از آنها در مراکز بازپروری هستند و بیشترشان جوانان هستند".

زیباری خاطرنشان کرد که موقعیت جغرافیایی اقلیم کوردستان، ناپایداری مرزها و حضور گروه‌های شبه‌نظامی، به سهولت توزیع مواد مخدر کمک کرده است.

هماهنگ کننده امور بین‌المللی در دولت اقلیم کوردستان، از دولت فدرال و سازمان‌های بین‌المللی و طرف‌‌‌های مربوطه خواست که در مبارزه با مواد مخدر با دولت اقلیم کوردستان، همکاری کنند.

ب.ن