محاکمه شرکت‌هایی که سلاح شیمایی در اختیار رژیم بعث عراق قرار دادند

"تعدادی از وکلای بین‌المللی وکالت پرونده را به عهده گرفته‌اند"
چهار هزار و ٨١٧ نفر از بستگان قربانیان که تعدادی از آنان مصدوم هستند شکایت خود را به طور رسمی در دادگاه قید کرده‌اند
چهار هزار و ٨١٧ نفر از بستگان قربانیان که تعدادی از آنان مصدوم هستند شکایت خود را به طور رسمی در دادگاه قید کرده‌اند

اربیل (کوردستان٢٤)- قرار است شرکت‌هایی که سلاح شیمایی در اختیار رژیم بعث عراق قرار داده‌اند، در اقلیم کوردستان محاکمه شوند. رئیس جامعه قربانیان بمباران شیمایی حلبچه، می‌گوید که تعدادی از وکلای بین‌المللی، وکالت این پرونده را بر عهده گرفته‌اند.

لقمان قادر، رئیس جامعه قربانیان بمباران شیمایی حلبچه، امروز پنجشنبه ١١ ژانویه در مصاحبه با کوردستان٢٤ اعلام کرد که در ماه مه آینده، جلسه محاکمه شرکت‌هایی که سلاح شیمایی در اختیار رژیم بعث عراق قرار داده‌اند، برگزار می‌شود.

وی از بستگان قربانیان بمباران شیمایی حلبچه خواست که تا تاریخ ١٢ ماه مه اسناد و مدارک مربوطه را به دادگاه سلیمانیه ارایه دهند.

همچنین تاکید کرد که چهار هزار و ٨١٧ نفر از بستگان قربانیان که تعدادی از آنان خود مصدوم هستند، شکایت خود را به طور رسمی در دادگاه قید کرده‌اند.

و نیز اعلام کرد که تعدادی از وکلای بین‌المللی، وکالت این پرونده را در دادگاه بر عهده گرفته‌اند.

در ١٦ مارس ١٩٨٨، جنگنده‌های رژیم بعث عراق، شهر حلبچه را آماج حملات شیمیایی کردند، که در نتیجه آن حدود پنج هزار نفر شهید و تقریبا ١٠ هزار نفر دیگر مجروح شدند.

بمباران شیمایی حلبچه، بخشی از عملیات نسل‌کشی انفال، توسط رژیم صدام حسین، دیکتاتور معروف عراق، علیه مردم کوردستان بود.

گذشت ٣٥ سال از آن فاجعه انسانی، از درد و رنج قربانیان نکاسته است و حلبچه اکنون در صدر فهرست مناطقی قرار دارد که بیشترین آمار ابتلا به بیماری‌های خاص را دارند و طبق آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت اقلیم کوردستان، تعداد زیادی نوزاد ناقص الخلقه در آن شهر به دنیا می‌آیند.

هنوز نزدیک به ٤٠٠ قربانی بمباران شیمایی حلبچه به معالجه مداوم نیاز دارند.

بنا به ماده ١٣٢ قانون اساسی عراق، دولت این کشور موظف است که خسارات وارده در اثر بمباران شیمایی به این شهر کوردستان را جبران نماید، اما نە تنها تا کنون برای جبران خسارات هیچ اقدامی نکرده است، بلکه در مسیر تبدیل شدن آن شهر به استان مانع تراشی می‌شود.

با وجود اینکه یک بیمارستان ویژه برای قربانیان بمباران شیمیایی در حلبچه احداث شده، اما به دلیل کمبود دارو و خدمات در آن، بیماران برای مداوا به شهرهای دیگر و خارج از اقلیم مراجعه می‌کنند.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، در ٣٥ مین سالیاد بمباران شیمایی حلبچه، پیامی منتشر و در آن تاکید کرد:" لازم است دولت فدرال به مسئولیت اخلاقی خود عمل کند و همانطور که در قانون اساسی آمده است به نحو احسن خسارات وارده به بستگان شهدای حلبچه و عملیات انفال و همه آسیب دیدگان و قربانیان سیاست‌های رژیم بعث را جبران کند."

رئیس جامعه قربانیان بمباران شیمایی حلبچه، به اسامی شرکت‌های که سلاح شیمایی در اختیار رژیم بعث عراق قرار داده‌اند، اشاره نکرده است.

ب.ن