شورای امنیت سازمان ملل از حوثی‌ها خواست حملات در دریای سرخ را متوقف کنند

حوثی‌ها می‌گویند تنها کشتی‌های وابسته به اسرائیل یا عازم اسرائیل را هدف قرار می‌دهند
نشست شورای امنیت سازمان ملل
نشست شورای امنیت سازمان ملل

اربیل (کوردستان ۲۴)– شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه ٢٠ دی ماه ۱۴۰۲،  قطعنامه‌ی پیشنهادی ژاپن و ایالات‌متحده برای پایان دادن به حملات شبه‌نظامیان حوثی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را تصویب کرد.

در این قطعنامه از شبه‌نظامیان حوثی خواسته شده است که فوری به حملات خود در دریای سرخ پایان دهند.

شورای امنیت همچنین از این گروه شبه‌نظامی خواسته است که کشتی تجاری «گالکسی لیدر» را آزاد کند. این کشتی تجاری تحت مدیریت ژاپن و مرتبط با یک تاجر اسرائیلی به همراه ۲۵ خدمه در ۲۹ آباماه توسط شبه‌نظامیان حوثی توقیف شده است.

شورای امنیت به اصلاحیه‌های پیشنهادی روسیه که "قطعنامه را تضعیف می‌کرد"، رأی منفی داد.

این قطعنامه با ۱۱ رأی موافق، ۴رأی ممتنع و بدون هیچ مخالفی به تصویب رسید. روسیه، چین، الجزایر ازجمله کشورهایی بودند که به این قطعنامه رأی ممتنع دادند.

در بند اصلی این قطعنامه آمده است که اعضای شورای امنیت بر اساس قوانین بین‌المللی حق دارند از "کشتی‌های خود در برابر حملات دفاع کنند، ازجمله (حملاتی) که باعث تضعیف حقوق و آزادی کشتی‌رانی می‌شوند."

رویترز گزارش کرد که  این بخش از قطعنامه‌ی شورای امنیت، اشاره‌ای به ائتلاف چندملیتی به رهبری آمریکا برای حفاظت از کشتیرانی در دریای سرخ است.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز در این نشست گفت: "تهدید علیه حق آزادی کشتی‌رانی در دریای سرخ یک چالش جهانی است که نیازمند یک پاسخ بین‌المللی است."

خبرگزاری رویترز از سوی دیگر از واکنش اولیه‌ی حوثی‌ها به رأی شورای امنیت سازمان ملل خبر داده است.

محمد عبدالسلام، سخنگوی حوثی‌ها در یمن، این قطعنامه را یک «بازی سیاسی» توصیف کرد.

سخنگوی حوثی‌ها در ادامه آمریکا را به نقض قوانین بین‌المللی متهم کرده است.

حوثی‌ها اعلام کرده‌اند که در حمایت از فلسطینی‌ها، کشتی‌های مرتبط با اسرائیل را در دریای سرخ و باب‌المندب با پهپاد و موشک هدف قرار می‌دهند.