آمریکا: دولت عراق برای مجازات عاملان حملات به نیروهای ما بیشتر تلاش کند

"برای بازخواست افرادی که از تروریسم حمایت مالی می‌کنند اقدام لازم را انجام دهد"
ماتیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
ماتیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

اربیل (کوردستان٢٤)- وزارت امور خارجه آمریکا، از دولت عراق خواست که اقدامات لازم را برای بازخواست عاملان و حامیان مالی تروریسم، انجام دهد.

ماتیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ٣٠ ژانویه در یک کنفرانس خبری با اشاره به تنش‌ها در عراق، اعلام کرد که از دولت عراق می‌خواهند برای "مسئولیت پذیری، بازخواست، دستگیری و مجازات" عاملان حملات به نیروهای آمریکا، بیشتر تلاش کند.

وی، افزود که در هر صورت آمریکا خود اقدام لازم برای محافظت از نیروهایش در منطقه را در پیش می‌گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از دولت عراق خواست که اقدامات لازم را برای بازخواست افرادی که از تروریسم حمایت مالی می‌کنند، انجام دهد.

روز دوشنبه ٢٩ ژانویه، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد که برای محافظت از سیستم مالی عراق در برابر سوءاستفاده از سوی تامین‌کنندگان مالی تروریست‌ها، کلاهبرداران و پول‌شویی‌ها، اقدام کرده است و بانک عراقی (الهدی) را به عنوان مجرای تامین مالی تروریسم معرفی می‌کند.

بر پایه بیانیه:" بانک الهدی و حامیان خارجی آن، از جمله ایران و گروه‌های نیابتی ایران، وجوهی را که می‌توان از آن برای حمایت از تجارت مشروع و آرزوهای اقتصادی مردم عراق استفاده شود، منحرف می‌کنند. این بازیگران شرور به خشونتی دامن می‌زنند که ثبات عراق و جان شهروندان آمریکایی و عراقی را به طور یکسان تهدید می‌کند."

هفته گذشته نیز دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، به اتهام حمایت از سپاه پاسداران و گروه‌های مسلح در عراق، سوریه و لبنان، تحریم‌هایی را علیه مدیرعامل شرکت هواپیمایی فلای بغداد اعمال کرده‌ است.

وزارت خزانه‌داری همچنین حسين مؤنس، رهبر جنبش حقوق و نماینده مجلس عراق را به اتهام انتقال کالا برای سپاه پاسداران تحریم کرد.

آمریکا پیشتر هم شماری از بانک‌های عراق را به خاطر همکاری با ایران، تحریم کرده است.

این در حالی است که وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرده است؛ شبه‌نظامیان، پس از ١٧ اکتبر ٢٠٢٣، ١٦٠ حمله به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، انجام داده‌اند که در اثر آن بیش از ١٢٠ سرباز آمریکایی مجروح و سه سرباز آمریکایی دیگر کشته شده‌اند.

ایالات متحده، گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران را مسئول تمام حملات به نیروهای خود در خاورمیانه می‌داند، اما ایران می‌گوید که در امور شبه‌نظامیان، دخالتی ندارد.

ب.ن