مسرور بارزانی: باید یک‌صدا از دستاوردهای ملی و حقوق اساسی مردم کوردستان دفاع کنیم

نخست‌وزیر سی‌وسومین سالگرد قیام کوردستان را به مردم کوردستان، پیشمرگان قهرمان و خانواده‌های سرافراز شهدا تبریک گفت
مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان
مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان

اربیل (کوردسان٢٤)- مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان بامداد روز سه‌شنبه ٥ مارس (١٥ اسفند) به مناسبت سالگرد قیام مردم کوردستان در سال ١٩٩١، پیامی صادر کرد و آن را نقطه‌ی عطفی تاریخی علیه ظلم و اشغالگری خواند.

متن پیام نخست وزیر اقلیم کوردستان:

سی و سومین سالگرد قیام شکوهمند مردم کوردستان در سال ١٩٩١ را به گرمی به مردم کوردستان، پیشمرگان قهرمان و خانواده‌های سرافراز شهدا تبریک می‌گویم. اینجانب به تمامی مبارزان، کوردستان‌پروران و شرکت کنندگان در قیام و تمامی کسانی که در کاروان آزادی، رفاه، پیشرفت، آبادانی و مقاومت اقلیم کوردستان دچار خستگی شدند، ادای احترام می‌کنم و به روح پاک شهدای که در این راه جان خود را فداکردند درود می‌فرستم.

قیام مارس ١٩٩١ یکی از مهمترین رویدادهای تاریخ کوردستان و افتخار و حاکمیت بزرگ مردم کوردستان است که محصول اتحاد همه‌ی طبقات و اقلیت‌های مردم کوردستان، مخالفت نهایی با ستم و اشغال و سلطه‌گری بود که نیتجه‌ی آن ایجاد نظام فدرال و برپایی نهاد‌های مشروع و قانونی اقلیم کوردستان بود.

امروز در حالی سالگرد این قیام را گرامی می داریم، بسیار مهم و ضروری است که همه‌ی احزاب،  اقلیت‌ها و افراد کوردستان در صفوف متحد و یکصدا از دستاوردهای ملی و حقوق اساسی مردم کوردسران دفاع کنند.

بنابراین، ما باید همواره از حاکمیت فدرال اقلیم کوردستان، ارزش های والای قیام و اصول همزیستی مسالمت آمیز، صلح طلبی و انسان‌دوستی مردم کورد محافظت کنیم و عظمت همه‌ی ما به موجودیت کوردستان وابسته است.

باشد که سالگرد قیام ما را تشویق کند تا از نهاد قانون اساسی اقلیم کوردستان و حکومت اقلیم کوردستان حمایت کنیم تا بتواند خدمات شایسته‌تری به همه مردم کورد ارائه دهد و با هم بتوانیم اقلیم کوردستان را به مرحله‌ی توسعه‌یافته‌تری پیش ببریم.

سالگرد قیام اسفند ١٩٩١ مبارک باد.

سر تعظیم در برابر شهدای قیام و همه شهدای کوردستان فرود می‌آوریم.

مسرور بارزانی

نخست وزیر دولت اقلیم کوردستان

٥/٣/٢٠٢٤