مایلز کاگینز: دولت عراق باعث توقف صادرات نفت اقلیم کوردستان شده است

"فشارها را بر واشنگتن افزایش می‌دهیم تا دولت عراق را به ازسرگیری صادرات نفت وادار کند"
مایلز کاگینز، سخنگوی انجمن صنعت نفت کوردستان – اپیکور
مایلز کاگینز، سخنگوی انجمن صنعت نفت کوردستان – اپیکور

اربیل (کوردستان٢٤)- سخنگوی انجمن صنعت نفت کوردستان، می‌گوید که دولت عراق باعث توقف صادرات نفت اقلیم کوردستان شده است و فشارها را بر واشنگتن افزایش می‌دهند تا دولت عراق را به ازسرگیری صادرات وادار کند.

مایلز کاگینز، سخنگوی انجمن صنعت نفت کوردستان – اپیکور، امروز یکشنبه ١٠ مارس، با شرکت در گفت‌گوی خبری شبکه تلویزیونی کوردستان٢٤، موضوع ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان را مورد توجه قرار داد و گفت که حدود یک سال از توقف صادرات نفت اقلیم کوردستان می‌گذرد و در این مدت عراق به دلیل آن، حدود ١١ میلیون دلار متضرر شده است.

سخنگوی اپیکور گفت که دولت عراق باعث توقف صادرات نفت اقلیم کوردستان شده است و به طور مستمر در رسانه‌هایش درباره ازسرگیری صادارت، اطلاعات نادرست منتشر می‌کند.

وی افزود که متوقف کردن صادرات نفت اقلیم کوردستان، یک موضوع کاملا سیاسی است و هیچ توافق جدیدی هم با شرکت‌های نفتی بین‌المللی، انجام نشده است.

همچنین تاکید کرد که در حال حاضر ایران تولید نفت را افزایش داده و به دو میلیارد بشکه در روز رسانده است، با این وضعیت ایران جای اقلیم کوردستان را گرفته است.

کاگینز گفت که تمام تلاش خود را خواهند کرد تا صادرات نفت اقلیم کوردستان از سر گرفته شود."فشارها را بر واشنگتن افزایش می‌دهیم که دولت عراق را به ازسرگیری صادرات وادار کند."

از ٢٥ مارس ٢٠٢٣ صادرات نفت اقلیم کوردستان از طریق بندر جیحان ترکیه، متوقف شده است. بغداد، اربیل و آنکارا در حال مذاکره برای ازسرگیری صادرات هستند.

توقف صادرات نفت اقلیم کوردستان، غیر از اینکه به بودجه و اقتصاد عراق و اقلیم کوردستان آسیب وارد کرده، کاهش نیم میلیون بشکه نفت در بازار انرژی جهان را نیز در پی داشته است.

اپیکور، پیش از این از کنگره آمریکا خواسته است که دولت عراق را به ازسرگیری صادارت نفت وا دارد.

اپیکور، تاکید کرده است که توقف صادرات نفت در کنار قطع بودجه اقلیم کوردستان توسط بغداد، وضعیت مالی اقلیم را با خطر مواجه کرده است.

ب.ن