رومانوفسکی: در دیدار با مقامات بلندپایه اقلیم کوردستان اهمیت انتخابات پارلمانی را بررسی کردیم

"پارت دموکرات کوردستان را تشویق کردم که با همه احزاب سیاسی همکاری کند"
دیدارهای سفیر آمریکا در عراق با مقامات بلندپایه اقلیم کوردستان
دیدارهای سفیر آمریکا در عراق با مقامات بلندپایه اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤)- سفیر آمریکا در عراق، می‌گوید که در دیدارهای اخیر خود با مقامات بلندپایه اقلیم کوردستان، اهمیت انتخابات پارلمانی کوردستان را بررسی کرده‌اند.

آلینا رومانوفسکی، سفیر ایالات متحده آمریکا در عراق، امروز یکشنبه ٣١ مارس در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس، درباره دیدارهای اخیر خود با مقامات بلندپایه اقلیم کوردستان، پیامی منتشر کرد.

رومانوفسکی، نوشته است:"روز گذشته با پرزیدنت بارزانی، نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان و مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، اهمیت انتخابات پارلمانی کوردستان را برای منافع اقلیم کوردستان و شهروندان بررسی کردیم."

همچنین تاکید کرده است:"در راستای برگزاری یک انتخابات سالم و شفاف در اسرع وقت، پارت دموکرات کوردستان را تشویق کردم که با همه احزاب سیاسی کوردستان و بغداد همکاری کند."

 

پیش از سَربَست لَزگین، عضو دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان، اعلام کرده است:"پارت دموکرات کوردستان همانطور که قبلا اعلام کرده است با شرایط فعلی در انتخابات پارلمانی اقلیم شرکت نمی‌کند."

از طرفی دیگر، آری هرسین، مسئول شاخه ٤ پارت دموکرات کوردستان نیز اعلام کرده است انتخاباتی که قرار است در ١٠ ژوئن برگزار شود، در راستای منافع یک طرف خارجی طراحی شده است.

امروز یکشنبه آخرین مهلت ثبت‌نام برای نامزدها در کمیسیون عالی انتخابات عراق بود و پارت دموکرات کوردستان، اسامی نامزدهای خود را ارایه نکرد.

پارت دموکرات کوردستان، در واکنش به حکم اخیر دادگاه فدرال عراق که کرسی‌های جوامع ملیتی و دینی اقلیم کوردستان در پارلمان را ملغی کرد، اعلام کرد که انتخابات را تحریم می‌کند.

تاکنون اتحادیه میهنی کوردستان، دیگر حزب عمده اقلیم نیز اسامی نامزدهایش را به کمیسیون ارایه نکرده است.

تنها چند حزب کوچک و تعدادی نامزد مستقل، اسامی نامزدهایشان را به کمیسیون ارایه کرده‌اند.

پیش از این، روز ١٠ ژوئن به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات دور ششم مجلس نمایندگان عراق، اعلام شده است.

ب.ن