بانک جهانی خسارات وارده به زیرساخت‌های حیاتی غزه را ١٨.٥ میلیارد دلار برآورد کرده است

"آسیب‌های ساختاری بر همه بخش‌های اقتصاد تاثیر گذاشته‌اند"
یک تراکتور در حال شخم زدن در امتداد مرز با نوار غزه در جنوب اسرائیل در بحبوحه درگیری‌ها، ٢ آوریل ٢٠٢٤ – عكس: خبرگزاری فرانسه
یک تراکتور در حال شخم زدن در امتداد مرز با نوار غزه در جنوب اسرائیل در بحبوحه درگیری‌ها، ٢ آوریل ٢٠٢٤ – عكس: خبرگزاری فرانسه

اربیل (کوردستان٢٤)- بر اساس گزارش جدیدی که امروز سه‌شنبه ٢ آوریل منتشر شد، بانک جهانی می‌گوید جنگ اسرائیل و حماس حدود ١٨.٥ میلیارد دلار به زیرساخت‌های حیاتی غزه خسارت وارد کرده است.

بانک جهانی، در ارزیابی موقت خسارات که دوره بین آغاز درگیری در ٧ اکتبر تا پایان ژانویه را پوشش می‌دهد، اعلام کرد که خسارات، معادل ٩٧ درصد از تولید اقتصادی ترکیبی کرانه باختری و غزه در سال ٢٠٢٢ است.

این گزارش که با همکاری سازمان ملل و اتحادیه اروپا تهیه شده است، نشان می‌دهد که آسیب‌های ساختاری بر «همه بخش‌های اقتصاد» تاثیر گذاشته و بیش از ۷۰ درصد از هزینه‌های برآورد شده ناشی از تخریب مسکن است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه از ارقام رسمی اسرائیل، خونین ترین جنگ غزه با حمله حماس در ٧ اکتبر آغاز شد که منجر به کشته شدن حدود هزار و ١٦٠ غیرنظامی در اسرائیل شد.

به گفته وزارت بهداشت در غزه تحت کنترل حماس، حملات تلافی‌جویانه اسرائیل دست‌کم ٣٢ هزار و ٩١٦ نفر را که اکثرا زنان و کودکان بود‌‌ه‌اند، کشته است.

بمباران شدید هوایی ارتش اسرائیل و عملیات زمینی مداوم آن در داخل غزه، بسیاری از مناطق این سرزمین را به ویرانه تبدیل کرده و حدود ٢٦ میلیون تُن آوار ایجاد کرده است.

بانک جهانی، اعلام کرد:"به نظر می‌رسد برای چندین بخش، میزان خسارت در حال کاهش است، زیرا تعداد کمی از دارایی‌ها دست‌نخورده باقی مانده‌اند."

علاوه بر آسیب‌های ساختاری، این گزارش همچنین نشان داد که بیش از نیمی از جمعیت غزه در آستانه قحطی قرار دارند و کل جمعیت "در معرض ناامنی غذایی حاد و سوءتغذیه هستند."

تخمین زده می‌شود که ٨٤ درصد از تاسیسات بهداشتی غزه آسیب دیده یا ویران شده است، در حالی که سه چهارم جمعیت در اثر جنگ آواره شده‌اند و بیش از یک میلیون نفر بدون خانه رها شده‌اند.

این گزارش که با استفاده از جمع‌آوری اطلاعات از راه دور تهیه شده است، نشان می‌دهد که سیستم آب و فاضلاب غزه "تقریبا از بین رفته است" و کمتر از ٥ درصد از نیازهای قبل از جنگ را تامین می‌کند.

بر اساس گزارش بانک جهانی، ١٠٠ درصد کودکان غزه به دلیل فروپاشی سیستم آموزشی از تحصیل بازمانده‌اند، و ٩٢ درصد از جاده‌های اولیه غزه، یا ویران شده یا آسیب دیده‌اند.

این گزارش خواستار «افزایش کمک‌های بشردوستانه، کمک‌های غذایی، ارائه سرپناه و تامین سریع مسکن مقرون‌ به‌ صرفه و مقیاس‌پذیر برای آوارگان و از سرگیری خدمات ضروری شد».

خبرگزاری فرانسه/ب.ن