خبرگزاری فرانسه: ایران حضور نیروهای خود در سوریه را کاهش داده است

"نیروهای حزب‌الله لبنان وشبه‌نظامیان عراقی در بلندی‌های جولان مناطق تخلیه‌شده‌ی نیروهای جمهوری اسلامی مستقر شده‌اند"
نیروهای ایرانی در سوریە/ آرشیو
نیروهای ایرانی در سوریە/ آرشیو

اربیل (کوردستان ۲۴)– خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع نزدیک به حزب‌الله لبنان و یک سازمان غیردولتی سوری خبر داد که جمهوری اسلامی ایران در هفته‌های گذشته تعداد نیروهای نظامی خود را در سوریه شدیداً کاهش داده است.

همین منبع افزوده است که نظامیان حکومت ایران از تمام مناطق جنوبی سوریه عقب‌نشینی کرده‌اند.

در ادامه‌ی خبر خبرگزاری فرانسه آمده است که به‌رغم این عقب‌نشینی قوای ایرانی تصور می‌کردند که کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق همچنان محل امنی برای آنان است و به همین خاطر جلسات خود را در آن تشکیل می‌دادند. اما، حمله‌ی اول آوریل به کنسولگری این کشور در پایتخت سوریە که به کشته شدن هفت فرمانده‌ی سپاه پاسداران منجر شد به این تصور حکومت ایران نیز پایان داد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز ضمن تأئید خبر خبرگزاری فرانسه تصریح کرده است که علاوه بر دمشق و درعا و جنوب سوریه، نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران بلندی‌های جولان را ترک کرده‌اند. همین منبع افزوده است که به جای نیروهای حکومتی ایران در این مناطق، شبه نظامیان لبنانی و عراقی وابسته به ایران در این مناطق مستقر شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه همچنین به نقل از مسافرانی که از سوریه بازمی‌گردند افزوده است که حضور نیروهای حکومت ایران به‌ویژه در محلات قدیمی دمشق بسیار کمتر از گذشته مشهود است و شماری از دفاتر آنها نیز در این محلات بسته شده‌اند. همین مسافران گفته‌اند که علائم، پرچم‌ها و تصاویر رهبران ایران از بسیاری از محلات دمشق جمع شده‌اند.