بیش از 168 هزار تن از کرکوک و مناطق دیگر کردستان آواره شدند

دولت اقلیم کردستان در خصوص آواره شدن شمار بیشتری از شهروندان کرد در مناطق کردستانی تحت اشغال شبه نظامیان وابسته به ایران هشدار داده است.

K24 - اربیل

 به گزارش کردستان24 به نقل از دولت اقلیم کردستان، در پی حملات شبه نظامیان حشد الشعبی وابسته به ایران به شهر کرکوک، خانقین، زومار و ربیعه و مناطق دیگر کردستان،  168372 تن از ساکنین این مناطق بویژه شهروندان کرد آواره شدند.

دولت اقلیم کردستان اعلام کرده است 84 هزار تن از ساکنین مناطق کردستانی به اربیل آواره شدند و 78372 تن به سلیمانی و 6000 هزار تن دیگر از زومار و ربیعه به شهرهای دهوک و زاخو آواره شدند.

شبه نظامیان حشد الشعبی مورد حمایت ایران به همراه نیروهای عراقی و با هماهنگی قاسم سلیمانی در روز 24 مهر ماه وارد شهر کرکوک شدند و باعث آواره شدن 168372 تن از کرکوک و مناطق دیگر کردستانی شدند.

شبه نظامیان در شهر طوزخرماتو خانه‌های مردم را غارت و به آتش کشیدند.

اتحادیه میهنی کردستان روز چهارشنبه سوم آبان ماه درباره نسل‌کشی کردها بر اثر تعصبات مذهبی از سوی گروه‌های متعصب شیعیان هشدار داده و گفته است که ساکنین شهر طوزخرماتو مورد تعصب مذهبی قرار گرفته‌اند و دهها شهروند کرد کشته و مفقودالاثر و هزاران خانواده آواره و صدها خانه شهروندان را غارت و به آتش کشیده شدند.

هوشنگ محمد مدیر کل مرکز مشترک هماهنگی بحران در دولت اقلیم کردستان گفته است  بعضی از آوارگان کرکوک در شهرهای کردستان از سوی فامیل و دوستان آنها مورد استقبال قرار گرفته‌اند و بعضی هم در اردوگاهها و خانه‌های نیمه تمام و اماکن عمومی مستقر شده‌اند.

وی به ویب سایت دولت اقلیم کردستان گفته است که آوارگان به کمکهای اضطراری از جمله محل سکونت، خوراک، پوشاک، درمان و مواد بهداشتی، سوخت، پتو، شیر، کفش احتیاج دارند.

همچنین هشدار داده است که احتمال آواره شدن دهها هزار شهروند دیگر در کرکوک و مناطق دیگر کردستان به علت تداوم خشونت شبه نظامیان در جریان است.

شمار آوارگان کرکوک، خانقین، طوزخرماتو، زمار و ربیعه در این این لینک بخوانید.

JS