ایران رتبه اول در خشونت اجتماعی در دنیا دارد

مهمترین نزاع‌ها گسترش دامنه زورگیری و سرقت‌های خیابانی است.

K24 - اربیل

یک نمانیده مجلس شورای اسلامی گفته است ایران رتبه اول خشونت اجتماعی در دنیا دارد و ایرانیان عصبانی‌ترین مردم دنیا هستند.

پروانه سلحشور به خبرگزاری خانه ملت گفت بر اساس اعلام وزارت بهداشت نزاع دومین عامل مرگ افراد در اورژانس‌هاست و مرگ و میر ناشی از نزاع افزایش یافته است.

نماینده مجلس با اشاره به افرایش نزاع در سطح جامعه که آن را مهمترین معضل نگران کننده کنونی دانسته گفت این نزاع‌ها به صورت‌های مختلف نمود پیدا می‌کند که مهمترین آنها گسترش دامنه زورگیری و سرقت‌های خیابانی است.

سلحشوری درباره علل افزایش خشونت‌های اجتماعی هم گفته پدیده‌های اجتماعی تک علتی نیستند و بسیاری از مشکلات شهری همچون ترافیک و آلودگی صوتی تا ناکامی‌های اجتماعی ناشی از بیکاری و مشکلات معیشتی می‌توانند از عوامل ایجادکننده خشونت‌های اجتماعی باشند.  

وی همچنین نبود نشاط اجتماعی را علل اصلی افزایش خشونت دانسته است.

موسسه گالوپ، تیرماه سال جاری، ایران، عراق و سودان جنوبی را عصبانی‌ترین کشورهای دنیا معرفی کرد.

به گزارش موسسه گالوپ مردم ایران با ۵۰ درصد جمعیت عصبانی، عراق با ۴۹ درصد و سودان جنوبی با ۴۷ درصد، عصبانی‌ترین کشورهای دنیا هستند.

به گزارش سازمان پزشکی قانونی در هشت ماه نخست سال 1395، بیش از 400 هزار مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند و بیشترین این درگیری‌ها در استان تهران رخ داده است.

استان‌های تهران با ۷۱ هزار و سه نفر، خراسان رضوی با ۳۳ هزار و ۶۴۸ نفر و اصفهان با ۲۸ هزار و ۸۶۳ نفر بیشترین آمار مراجعین نزاع را داشته‌اند.

از کل مراجعین نزاع ۲۷۶ هزار و ۳۹۳ نفر مرد و ۱۲۴ هزار و ۹۴۲ نفر زن بودند.

نزاع خانوادگی در ایران به خاطر مشکلات ناشی از بیکاری و فقر فرهنگی و اختلافات بین زن و شوهر و همچمنین پرخاشگری در روابط اجتماعی از عوامل دیگر افرایش خشونت اجتماعی است که نماینده مجلس به آن اشاره نکرده است.

پیشتر یک عضو کومیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرد در ایران قوانین بازدارنده برای مقابله با خشونت علیه زنان وجود ندارد.

زهرا ساعی با اشاره به وجود خشونت خانگی، خشونت اجتماعی، خشونت در فضای اجتماعی و تجاوز گفت آموزش در خانواده از جمله اقداماتی است که می‌تواند به پیشگیری از خشونت علیه زنان کمک کند.

وی همچنین برای کنترل خشونت خواستار اتخاذ گامهای موثر از سوی مهدهای کودک، آموزش پرورش و آموزش عالی شد.