گذرگا‌‌ه‌های مرزی حاج عمران و پرویزخان بازگشایی شدند

روابط زمینی میان اقلیم کردستان و ایران ٧٧ روز قبل درپی برگزاری همەپرسی استقلال کردستان از سوی ایران مسدود شدە بود

 k24 - اربیل

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور ایران ، "شهریار حیدری" مدیرکل امور مرزی وزارت کشور روز سەشنبە ١٢ دی‌ماه اعلام کرد:  با ابلاغیه شورای‌عالی امنیت ملی و شورای امنیت ایران و فعالیت دیپلماتیک و برخی نهادهای امنیتی، مرز پرویزخان در استان کرمانشاه و تمرچین در استان آذربایجان غربی از امروز کار خود را از سر می‌گیرند.

قبلا منابع خبری از انتشار اطلاعیە سرکنسولگری ایران در پایتخت اقلیم کردستان در این مورد گزارش دادە بودند.

بە گزارش خبرنگار کردستان٢٤ از گذرگاه مرزی حاج‌عمران، امروز سەشنبە فعالیت این گذرگاه مرزی از سر گرفتە شد.

گذرگاه مرزی حاج عمران و پرویزخان همراه با دیگر گذرگاه‌های میان ایران و اقلیم کردستان ٧٧ روز قبل در پی مخالفت ایران با همەپرسی استقلال کردستان و با هماهنگی دولت مرکزی عراق از سوی ایران بستە شد.

رسول خضری نمایندە شهرهای سردشت و پیرانشهر در مجلس ایران، درپی مسدود کردن مرزهای ایران با اقلیم کردستان، بە خبرگزاری خانه ملت( خبرگزاری مجلس ایران) گفتە بود: "8 هزار کولبر، 30  هزارکسبه پیرانشهر و همچنین 7 میلیون بازرگان از جمعیت 7 استان کشور از طریق مرز تمرچین امرار معاش و ارتزاق می کنند و با بسته شدن مرز تامین معیشت آنها با تهدید مواجه شده است".

از سوی دیگر عبدالله آکرەای مسئول روابط اقلیم کردستان و ایران نیز بە خبرنگار کردستان٢٤ گفت: مسئولان مربوطە در تهران اواخر شب گذشته اطلاع دادند کە مرزهای پرویزخان و حاج عمران از امروز فعالیت خود را از سر می‌‌گیرند.

/ا.م

اخبار مرتبط:

سپاە پاسداران ایران در مریوان و اشنویە مانور نظامی اجرا می‌کند

رسول خضری: دولت تا روز یک شنبه فرصت دارد نسبت به بازگشایی مرز تمرچین اقدام کند