حمایت روحانی از همەپرسی

رئیس جمهوری ایران در حالی از همەپرسی می‌گوید کە حدود پنج ماه قبل بە شدت با همەپرسی استقلال کردستان مخالفت کرد
kurdistan24.net

 K24- اربیل

حسن روحانی در سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، گفت جناح‌های سیاسی برای حل اختلاف‌هایشان به همه‌پرسی و صندوق رأی مراجعه کنند و هرچه مردم گفتند عمل کنند.

روحانی، در سخنرانی خود در روز ۲۲ بهمن گفت: "قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفیت بزرگی دارد و اگر در موضوعی با هم بحث داریم باید به اصل ۵۹ مراجعه کنیم که طبق آن باید به آرای مردم مراجعه کرد."

 

تظاهرات زنان ااصفهانی در حمایت از همەپرسی:

رئیس جمهور ایران گفت: "برای حفظ نظام انقلاب و کشور" راهی جز مشارکت مردم نیست و اگر "انقلاب تاکنون باقی مانده" به خاطر برگزاری انتخابات است. او تلویحا از رد صلاحیت‌ها انتقاد کرد و از شورای نگهبان خواست "راه انتخابات را سهل کند."

"انقلاب ما وقتی پیروز شد که همه با هم بودیم؛ قطار انقلاب مسافران زیادی داشت. برخی خودشان خواستند از قطار انقلاب پیاده شوند؛ برخی را هم پیاده کردیم که می‌توانستیم پیاده نکنیم."

حکومت اسلامی ایران در پی برگزاری همە‌پرسی روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین ۱۳۵۸ که طبق نتایج اعلامی ۹۸٫۲ واجدان شرکت در همه‌پرسی با دادن رای "آری" دادند، در ایران قدرت را در دست گرفت.

 

مردم ایران در اعتراضات دیماه گذشتە از برگزاری همەپرسی حمایت کردند: 

 

آیت‌الله خمینی بنیانگدار جمهوری اسلامی ایران در سخنرنی معروفش قبل از آن همەپرسی در بهشت زهرا گفتە بود کە " مگر پدرهای ما ولی ما هستند؟ مگر آن اشخاصی که در صد سال پیش از این، هشتاد سال پیش از این بودند، می‌توانند سرنوشت یک ملتی را که بعدها وجود پیدا کنند، آنها تعیین بکنند؟ "

مردم ایران پیشتر در جریان تظاهرات اعتراضی دی ماه گذشته در مخالفت با حکومت اسلامی با سردادن شعارهایی خواهان برگزاری همەپرسی شدند. 

مردم کرکوک قبل از اشغال این شهر از همەپرسی استقلال کردستان حمایت کردند
مردم کرکوک قبل از اشغال این شهر از همەپرسی استقلال کردستان حمایت کردند

همە‌پرسی استقلال کردستان در سوم مهرماه ١٣٩٦ در استانهای کرکوک، حلبچە، سلیمانیە، دهوک و اربیل در هماسیگی  ایران برگزار گردید و بیش از ٩٣درصد شرکت کنندگان بە استقلال کردستان رأی دادند کە جمهوری اسلامی ایران طی ماههای گذشتە شدیدا با برگزاری همە‌پرسی اقلیم کردستان مخالفت کرد.

/ا.م