هماهنگی سە عضو دائمی شورای امنیت برای صدور قطعنامه علیه ایران

آمریکا، فرانسه و بریتانیا، در شورای امنیت برای اعمال فشار بر ایران هم عقیدە هستند

 K24 - اربیل

بە گزارش رویترز، آمریکا، فرانسه و بریتانیا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه کرده‌اند کە هدف از آن محکومیت جمهوری اسلامی به‌دلیل انتقال موشک‌های ساخت ایران به حوثی‌های یمن و همچنین اقدامات بیشتر برای جلوگیری از نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است.

خبرگزاری رویترز ۲۸ بهمن ماه گزارش داده‌است که پیش‌نویس ارائه‌شده خواستار محکومیت تهران به دلیل همکاری با حوثی‌های یمن برای دستیابی به موشک‌های ساخت ایران است.

سه عضو دائم شورای امنیت، همچنین، خواستار تمدید تحریم‌های شورای امنیت در رابطه با یمن و نیز اعمال تحریم‌های هدفمند «علیه هر اقدامی در پیوند با استفاده از موشک‌های بالیستیک در یمن» شده‌اند.

یک رسانە عربستانی از انهدام یک موشک دیگر حو‌ثی‌ها بر فراز "جازان" خبر داد

دیپلمات‌ها گفته‌اند این پیش‌نویس را بریتانیا با همکاری آمریکا و فرانسه تهیه کرده و روز جمعه گذشته به اعضای شورای امنیت ارائه شده‌است.

تصویب این قطعنامه به ۹ رای اعضای شورای امنیت نیاز دارد؛ همچنین لازم است تا هیچ‌یک از اعضای دائم شورا، یعنی ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه با آن مخالفت نکنند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید روسیه هنوز واکنشی به پیش‌نویس ارائه‌شده و این‌که از آن حمایت یا با آن مخالفت خواهد کرد، نشان نداده‌است. رای‌گیری ۲۶ فوریه انجام خواهد شد.

ظريف در ملاقات با سخنگوی حوثى‌ها راه‌ حل تهران را برای بحران یمن ارایه کرد

روسیە با اقدام سازمان ملل علیه حمایت موشکی ایران از حوثی‌ها مخالفت می‌کند

براساز گزارش سازمان ملل، با استناد به بند ۱۴ قطعنامه شماره ۲۲۱۶ شورای امنیت (منع ارسال مستقیم یا غیر مستقیم جنگ‌افزار برای حوثی‌ها و متحدین آنها) تاکید شده، که جمهوری اسلامی ایران این بند را زیر پا گذاشته‌است. بنابراین گزارش، جمهوری اسلامی احتیاط لازم را در خودداری از فروش یا انتقال موشک و پهپاد به حوثی‌ها و حامیان علی عبدالله صالح نشان نداده است.

/ا.م