ترامپ در دو مرحله توافق اتمی با ایران را اصلاح خواهد کرد

ترامپ در تلاش برای جلب رضایت اروپا برای اصلاح توافق اتمی است

K24 - اربیل

ایالات متحده آمریکا برای جذب رضایت سه کشور عمده اروپایی برای اصلاح توافق اتمی با ایران خواسته‌هایش از این کشورها را کاهش داده است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه 29 بهمن به نقل از منابع آگاه در آمریکا گزارش داد واشنگتن امیدوار است سه متحد مهم اروپایی این کشور یعنی فرانسه، بریتانیا و آلمان با اصلاح توافق اتمی با ایران موافقت کنند.

در ازای موافقت کشورهای اروپایی، دونالد ترامپ در ماه مه آینده تعلیق تحریمهای هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را تمدید خواهد کرد.

ترامپ روز جمعه 22 دی‎ماه برای «آخرین بار» تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرد.

همچنین خواستار محدود کردن آزمایش و توسعه موشک‌های بالستیک ایران شده است.

به گزارش رویترز تقاضای دولت آمریکا از متحدان اروپایی‌اش با سه مانع روبرو است.

سه کشور اروپایی از اهداف و نیت دونالد ترامپ بی اطلاع هستند و مایل نیستند در مسیری قرار بگیرند که سرآغاز تقاضاهای دیگری از سوی رئیس جمهوری آمریکا باشد.

دولت آمریکا در پیامش به سه متحد اروپایی گفته است : از شما می خواهیم که برای یافتن یک توافقنامه تکمیلی با یکدیگر همکاری کنیم.

 هدف از این اقدام پاسخگویی به توسعه و آزمایش موشک‌های دوربرد ایران، تضمین بازرسی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی و حل مسئله مهلت زمانی قرارداد با ایران است.

ترامپ خواستار اصلاح توافق اتمی شده و آن را بدترین توافق در تاریخ آمریکا خوانده است.

کشورهای اروپایی درباره ضرورت محدود کردن برنامه موشکی ایران با آمریکا توافق دارند، اما همزمان خواهان تدوام توافق اتمی سال 2015 با تهران هستند.

ترامپ به سه خلا در توافق اتمی با ایران اشاره کرده است، برنامه موشک‌های بالستیک ایران را پاسخ نداده است، در زمینه بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی مبهم است و همچنین با  تعیین محدوده زمانی 10 ساله برای توقف برنامه اتمی ایران مخالف است.

ترامپ در آخرین واکنش به توافق اتمی در تویتی نوشته است: هرگز با این موضوع کنار نیامدم که اوباما توانست یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به طور نقد به ایران بفرستد و هیچکس در کنگره، اف بی آی و دادگستری درخواست تحقیقات در این باره نکرد.

 

یک دیپلمات آمریکایی گفته است که واشنگتن قصد دارد طی دو مرحله این مسائل  را حل کند.

در مرحلۀ اول، بین ۱۲ ژانویه تا ۱۲ مه، دولت آمریکا می کوشد توجه جدی کشورهای اروپایی را به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا جلب کند.

 در این مرحله دولت واشنگتن از کشورهای اروپایی می خواهد که خلاءهای توافق اتمی را با یک توافق تکمیلی برطرف سازند.

در مرحلۀ دوم که از ۱۲ مه آغاز می‌شود، آمریکا توافق تکمیلی را به دیگر امضاکنندگان توافق اتمی با ایران، یعنی روسیه و چین ارایه خواهد کرد.   

محتوای پیام آمریکا به سه کشور اروپایی حاکی از آن است که ترامپ تقاضاهای خود را نسبت به ژانویه گذشته کاهش داده که باعث تسهیل گفتگو میان قدرت‌های اروپایی و آمریکا خواهد شد.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران روز 19 بهمن گفت تهران برای مذاکرات غیر هسته‌ای با آمریکا و اروپا در صورت موفقیت‌آمیز بودن توافق هسته‌ای خبر داد.

اما مقام‌های دیگر ایران تقاضای اروپا برای گفتگو درباره برنامه موشکی رد کردند.

علی اکبر ولایتی مشاور ارشد خامنه‌ای در واکنش به درخواست امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای مذاکراه درباره برنامه موشکی ایران گفته بود که برنامه موشکی ما به وی ربطی ندارد.