ماکرون: ترامپ از برجام خارج خواهد شد

توافق هسته‌ای ایران کلیه نگرانی‌ها را رفع نمی‌کند

K24 - اربیل

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه خواهان یک توافق کامل‌تر و جامعتر با ایران شد که پاسخگوی تمام نگرانی‌ها باشد.

ماکرون روز چهارشنبه پنجم فروردین در کنگره آمریکا اعلام کرد توافق هسته‌ای ایران کلیه نگرانی‌ها را رفع نمی‌کند، اما نباید بدون یک توافق جایگزین، آن را رها کنیم.

ماکرون در همان روز در دانشگاه جرج واشینگتن اظهار داشت «به نظر من دونالد ترامپ به دلایل مسائل داخلی، خود را از توافق هسته‌ای خلاص خواهد کرد».

ماکرون خروج از برجام را «اشتباه» دانست و گفت فرانسه و دیگر کشورها باید خود را برای آن آماده کنند.

رئیس جمهور فرانسه روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت در نشست خبری مشترک با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با حمایت از برجام خواستار توافق تازه‌ای با ایران شد که شامل تمام نگرانی‌ها باشد.

وی به چهار موضوع اساسی در این خصوص اشاره کرده است:

«اول، از هرگونه فعالیت هسته‌ای ایران تا سال ۲۰۲۵ جلوگیری شود. این امر به دلیل وجود برجام محقق شده است. دوم، حصول اطمینان از این که ایران در بلندمدت نیز فعالیت هسته‌ای نخواهد داشت. سومین موضوع اساسی، متوقف کردن فعالیت های موشکی بالیستیک ایران در منطقه است. و چهارمین موضوع هم فراهم کردن شرایط برای یک یک راه حل سیاسی برای مهار ایران در منطقه در یمن، سوریه، عراق و لبنان است.

ماکرون به اعضای کنگره آمریکا گفت «هدف ما روشن است، ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد. نه حال، نه پنج سال دیگر، نه در ده سال آینده، هرگز».

به گفته وی «این سیاست نباید ما را وادار به جنگی دیگر در خاورمیانه کند. ما باید به ثبات و حاکمیت ملی کشورها از جمله حاکمیت ملی ایران احترام بگذاریم. این کشور نماینده یک تمدن عظیم است. از تکرار اشتباهات گذشته بپرهیزیم و جنگ‌های جدید ایجاد نکنیم».

همچنین گفت «توافق هسته‌ای را با ابتکار آمریکا امضا کردیم و فرانسه و آمریکا به آن متعهد شده‌اند و نمی‌توانیم آن را رها کنیم».

مقام‌های ارشد ایران درباره خروج آمریکا از برجام به این کشور هشدار داده‌اند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت به واشینگتن هشدار داد که در صورت لغو توافق هسته‌ای، «عواقب وخیم» آن را باید بپذیرد.

ترامپ در نشست خبری مشترک با ماکرون در واکنش به اظهارات روحانی گفت «اگر ایران به هر شکلی ما را تهدید کند، بهایی خواهد پرداخت که تاکنون تعداد کمی از کشورها پرداخت کرده‌اند».

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهار داشت: در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران نیز "به احتمال قوی" دست به اقدام متقابل زده و از این توافق خارج خواهد شد.