توصیه‌های جدید سازمان ملل به ایران

تبعیض علیه زنان و گروه‌های اقلیت همچنان ادامه دارد

اربیل (کردستان24)- دبیر کل سازمان ملل با اشاره به وجود حدود 43 هزار تظاهرات در طول پنج سال گذشته در ایران در اولین گزارش خود به مجمع عمومی به نقض حقوق بشر در این کشور پرداخته است.

گزارش آنتونیو گوترش روز سه‌شنبه 27 شهریور به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد.

به گزارش رادیو فردا، دبیر کل سازمان ملل در گزارشش به سرکوب اعتراض‌های دی‌ماه، سرکوب اعتراضات بازار تهران، نوع برخورد با دوتابعیتی‌ها، اعدام، شکنجه و بدرفتاری، وضعیت دروایش‌ گنابادی، تبعیض علیه زنان، وضعیت اقلیت‌ها اشاره کرده است.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در هفتاد و سومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می‌کند.

هزینه بالای مشارکت تیم روحانی بر اثر تحریم‌ها واکنش‌هایی در ایران در پی داشته است.

گزارش دبیر کل سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران بر اساس اطلاعات رسانه‌ها و منابع رسمی جمهوری اسلامی ایران و سازمان‌های غیر دولتی گردآوری شده است.

سازمان ملل از تغییر قانون مجازات سنگین برای مجرمان مواد مخدر استقبال کرده است، که باعث کاهش آمار اعدام در ایران خواهد شد.

 دبیر کل سازمان ملل گفته است پس از افزایش تظاهرات گسترده، وضعیت حقوق بشر در ایران با سرکوب شدید معترضان، روزنامه‌نگاران و کاربران رسانه‌های اجتماعی همراه بوده است.

همچنین به افزایش مجازات اعدام نوجوانان اشاره کرده است.

شکنجه، بازداشت خودسرانه و روندهای دادرسی نامتناسب با استانداردهای بین‌المللی بخش دیگری از گزارش دبیر کل سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران است.

دبیر کل سازمان ملل همچنین به ادامه تبعیض علیه زنان و دختران و گروه‌های اقلیت در ایران پرداخته است.

دولت ایران تا کنون به گزارش سالانه دبیر کل سازمان ملل واکنش نشان نداد است.

وزارت خارجه ایران گزارش سال گذشته سازمان ملل را فاقد اعتبار و ارزش دانسته بود.

گزارش سالانه گوترش که در نشست مجمع سازمان ملل مورد بررسی قرار می‌گیرد، 11 توصیه حقوق بشری از جمله موارد زیر را به مقامات ایرانی ارائه کرده است:

دبیر کل سازمان ملل از ایران خواسته است از اعدام نفرات زیر سن قانونی جلوگیری کند و قوانینی که اجازه شکنجه و بدرفتاری با متهمان را می‎‌دهد، لغو کند.

رسیدگی به وضعیت سلامت بازداشت‌شدگان و دادن اجازه به نهادهای بین‌المللی برای نظارت بر وضع زندانیان و رعایت استانداردهای روند دادرسی از توصیه‌های سازمان ملل به ایران است.

گوترش همچنین از دولت ایران خواسته است قوانین محدودکننده آزادی بیان در اینترنت،‌ قوانین ضد زنان و دختران را لغو و تبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی  را رفع کند.

دبیرکل سازمان ملل در گزارشش از دولت ایران می‌خواهد تضمین دهد که مدافعان حقوق بشر، وکلا، روزنامه‌نگاران و فعالان محیط زیست در این کشور بدون ترس از آزار و اذیت، دستگیری، بازداشت و پیگرد قانونی نقض خود را با خیال آسوده و آزادانه ایفا کنند.

اجازه تحقیقات مستقل در مورد بازداشت‌های خودسرانه و پاسخگو بودن مسئولان، لغو مجازات اعدام و ادامه همکاری برای پیروی از میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشر بخش دیگری از آموزه‌های گوترش به مقامات ایران است.

دبیرکل سازمان ملل در آخرین توصیه خود از مقامات ایران می‌خواهد به تعامل سازنده با دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ادامه دهد تا بتواند رسیدگی به تمام موارد مطرح‌شده در این گزارش و گزارش‌های قبلی را میسر نمود.