دمکرات‌های کنگره فراکسیون " نه به جنگ با ایران" تشکیل دادند

نماینده دمکرات کنگره: بر طبق قانون اساسی آمریکا رئیس‌جمهوری نمی‌‌تواند بدون مجوز کنگره آغازگر جنگ با ایران باشد

 اربیل (کردستان٢٤ )- "جیمز مک‌گاورن" نماینده دموکرات کنگره و رئیس کمیته مقررات مجلس نمایندگان آمریکا، به همراه گروهی دیگر از نمایندگان دموکرات این مجلس، روز سه‌شنبه با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی در برابر ساختمان کنگره اعلام کردند که آنها یک فراکسیون جدید موسوم به "نه به جنگ با ایران" را تشکیل داده‌اند.

بە گزارش صدای آمریکا، در مراسم راه‌اندازی این فراکسیون جدید، تنی چند از نمایندگان مجلس، ازجمله پیتر ولچ و رو کانا، خانم‌ها شیلا جکسون لی، گوئن مور، الهان عمر، مکسین واترز، باربارا لی، جَن شاکوفسکی، و شماری دیگر حضور داشتند.

مک‌گاورن در این کنفرانس گفت: "رئیس‌جمهوری نمی‌‌تواند بدون مجوز کنگره آغازگر جنگ با ایران باشد. همین و بس! این قانون است. این قانون اساسی ایالات‌متحده آمریکا است."

مک گاورن گفت: "دموکرات‌ها خواهان جنگ با ایران نیستند. بیشتر جمهوری‌خواهان هم جنگ با ایران را نمی‌خواهند. مردم آمریکا قطعاً خواهان جنگ با ایران نیستند. بنا بر نتایج یک نظرسنجی که به‌تازگی انجام‌شده است تنها ۳۲ درصد از مردم آمریکا شیوه برخورد دونالد ترامپ در رابطه با وضعیت کنونی با ایران را تأیید می‌کنند."

رئیس کمیته مقررات مجلس نمایندگان آمریکا افزود: «ما نه تنها این فراکسیون را در رابطه با ایران سازمان‌دهی می‌کنیم، بلکه قانونی را نیز به صحن مجلس نیز خواهیم برد تا درباره این موضوع بحث و گفتگو کنیم. زمانی که لایحه بودجه دفاعی ارائه شود، ما این موضوع را به بحث خواهیم گذاشت و در مورد آن رأی‌گیری خواهیم کرد. من می‌توانم این موضوع را با قطعیت به شما بگویم؛ زیرا من رئیس کمیته مقررات هستم و این را در دستور کار قرار خواهم داد."

به گفته باربارا لی، یکی دیگر از نمایندگان کنگره از حزب دموکرات، فراکسیون جدید "نه به جنگ با ایران" کار خود را با تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای در رابطه با ایران در کنگره آغاز خواهد کرد.

باربارا لی گفت: "من با خانم نماینده شاکوفسکی و آقای نماینده پرایس و بسیاری از اعضایمان در اینجا برای تهیه قطعنامه‌ای که ایالات‌متحده را به کاهش فوری تنش‌ها با ایران، حفظ دیپلماسی، و بازگشت به توافق ایران [برجام] تشویق می‌کند، همکاری می‌کنیم تا اطمینان یابیم که ایالات‌متحده به دنبال دستیابی به یک توافق اصولی پایدار تکمیلی است، تا به‌این‌ترتیب یقین حاصل کنیم که ما به هدف مشترکمان – که همانا جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای برای همیشه است – رسیده‌ایم. این قطعنامه در آینده بسیار نزدیک ارائه خواهد شد."

دونالد ترامپ روز دوشنبه در یک گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه "دِ هیل" تأکید کرد که او برای حمله به ایران نیازی به تصویب کنگره ندارد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا او بر این باور است که از اختیار اجرای اقدام نظامی علیه ایران بدون مراجعه به کنگره برخوردار است، گفت: «من [از چنین اختیاری] برخوردارم."

ترامپ درعین‌حال گفت: "اما ما مرتب کنگره را در جریان کارمان قرار داده‌ایم ... و من فکر می‌کنم آنها قدردان این موضوع هستند."

/ا.م