استرالیا به ائتلاف آمریکا برای حفاظت از کشتی‌ها در خليج فارس می‌پیوند

برایان هوک از اعلام آمادگی ۳۰ کشور جهت شرکت در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج‌فارس و تنگه‌ی هرمز خبر داده‌ است

اربیل (کردستان۲۴)- اسکات موریسون نخست‌وزیر استرالیا می‌گوید، دولت این کشور مدتی است که به دلیل این‌که ایران کشتیرانی بین‌المللی را هدف قرار می‌دهد، نگران امنیت تنگه هرمز است.

نخست‌وزیر استرالیا اضافه کرده است: این اقدام بی‌ثبات کننده تهدیدی علیه منافع استرالیا در منطقه و به‌ویژه منافع پایدار ما در امنیت خطوط دریایی جهانی است.

به گفته‌ی اسکات موریسون، ۱۵ تا ۱۶ درصد نفت خام و بین ۲۵ تا ۳۵ درصد محصولات نفتی تصفیه‌شده موردنیاز استرالیا از تنگه‌ی هرمز عبور می‌کند. نخست‌وزیر استرالیا تصریح کرده است: بنابراین این یک تهدید بالقوه برای اقتصاد ما است.

موریسون در ادامه با اشاره به این‌که استرالیا از اجرای قوانین جهانی درباره‌ی آزادی ناوبری قاطعانه حمایت می‌کند، گفته است: سهم ما در این ائتلاف به لحاظ میزان و مدت محدود خواهد بود.

نخست‌وزیر استرالیا می‌گوید این کشور یک هواپیمای نظامی پی-۸ پوسایدون٬ با کاربری گشت دریایی، شناسایی، اخطار هوایی و پشتیبانی جنگ الکترونیک به همراه کارکنان تا قبل از پایان سال ۲۰۱۹ در منطقه مستقر خواهد کرد.

طبق این گزارش قرار است یک ناوچه‌ی استرالیایی هم به مدت شش ماه در سال ۲۰۲۰ در منطقه حضور داشته باشد.

در پی اقدام ماه گذشته ایران در توقیف نفت‌کشی با پرچم بریتانیا در آب‌های منطقه، اندکی پس از توقیف نفت‌کش عظیم حامل نفت ایران در جبل‌الطارق، آمریکا طرح تشکیل ائتلاف برای رفت‌وآمد امن کشتی‌ها در خلیج‌فارس و آبراه هرمز را مطرح کرد.

وزیر خارجه‌ی آمریکا، هفته گذشته گفته بود٬ واشینگتن از ۶۰ کشور برای پیوستن به ائتلاف دعوت کرده است.

برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه‌ی آمریکا نیز روز سەشنبە ۲۹ مرداد، در کنفرانسی مطبوعاتی از ابراز آمادگی ۳۰ کشور برای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا به‌منظور حفاظت از کشتی‌ها در خلیج‌فارس خبر داد.

/ا.م