Merkez Bankası faiz yükseltti, döviz düşüşe geçti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti

HABER MERKEZİ - Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti.

TCMB Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Dezenflasyon sürecinin yeniden tesisi ve fiyat istikrarının desteklenmesi için politika faizi 200 baz puan yükseltildi. Enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığı değerlendirilmektedir. Enflasyon üzerinde etkili olan salgına bağlı arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağı ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörülmüştü. Ancak, güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir."

Merkez Bankası'nın faiz oranlarında artırıma gitmesiyle birlikte döviz kurunda düşüş gözlendi.

Sabah saatlerinde 7.72 seviyesine çıkarak rekor tazeleyen dolar, TCMB kararı sonrası 7.61 seviyelerine kadar düştü. 9 TL’yi aşarak rekor kıran euro ise 8.87 seviyesine geriledi.