Dünya Sağlık Örgütü: Covid-19'dan daha ölümcül bir salgın çıkabilir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tüm ülkeleri yeni tip coronavirüsten (Covid-19) daha ölümcül bir hastalığa karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

HABER MERKEZİ

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Dünya Sağlık Asamblesi forumunda konuşan WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, başka bir halk sağlığı krizi tehdidinin yolda olduğunu ve buna karşı şimdiden hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

"Yeni hastalık ve ölüm dalgalarına neden olan başka bir varyantın ortaya çıkma tehdidi devam ediyor" diyen Ghebreyesus, "Bu kutuyu böyle yoldan aşağı tekmeleyemeyiz. Meseleyi erteleyemeyiz. Bir sonraki salgın kapıyı çaldığında kararlı ve toplu bir şekilde yanıt vermeye hazır olmalıyız” ifadelerini kullandı.

“KIYAMET GÜNÜ VARYANTI ORTAYA ÇIKABİLİR”

Ghebreyesus'a göre daha da ölümcül potansiyele sahip başka bir patojenin ortaya çıkma tehdidi oldukça yüksek.

2018'de WHO, halk sağlığı için en büyük riski oluşturan dokuz öncelikli hastalık listesi belirlemişti. Covid-19 türü virüsler tedavi eksikliği veya bir pandemiye neden olma yetenekleri nedeniyle en riskli tür olarak kabul ediliyor.

Ghebreyesus, Covid-19 salgınının en karanlık günlerinin tarihe geçmesine rağmen, dünyayı başlı başına değiştirme gücüne sahip bir "kıyamet günü varyantı"nın hala ortaya çıkabileceğini belitti ve en tehlikeli patojenleri tespit etmek ve "İzlemek için yeni bir küresel plan ortaya koyulmalı" dedi.