Kürdistan Bölgesi'nde yasa dışı göç azaldı

kurdistan24.net

HABER MERKEZİ 

Son üç yıla kıyasla Kürdistan Bölgesi'nden Avrupa ülkelerine yasa dışı göç ciddi oranda azaldı.

Sivil Toplum Kuruluşları Koordinasyon Ağı, Avrupa'daki kötü ekonomik durum, yasa dışı göçte kullanılan ulaşım yolların zorluğu ve tehlikesi ile Ukrayna-Rusya savaşının yasadışı göçte azalmaya yol açtığını bildirdi.

Son birkaç yılda Kürdistan Bölgesi'nden Avrupa'ya göç eden en fazla yasa dışı göçmen Raperin bölgesinden oldu. Göçmenlerin bir kısmı, Avrupa'ya vardıktan sonra Avrupa'nın hayal ettikleri gibi olmadığından pişman olup Kürdistan Bölgesi’ne geri döndü.

Çocukları ve ailesiyle birlikte göç edip bir yıl Avrupa'da kaldıktan sonra kendi isteğiyle geri dönmeye karar veren ve şu anda Ranya'da yaşayan Hedi Hasan, “Kendi gözünüzle görene kadar Avrupa'nın göçmenler için dışardan izlediğiniz bir yaşamı olmadığını göreceksiniz.”  dedi.

Norveç'te 15 yıl kaldıktan sonra geçen ay Kürdistan Bölgesi'ne sınır dışı edilen Umed Muhammed, K24’e yaptığı açıklamada, “2008'de Norveç'e ulaştım, 2023'te ise davamla ilgili bir yanlış anlaşılma olduğu ve kanunların daha fazla kalmama izin vermediği için Bağdat'a sınır dışı edildim.” ifadesini kullandı.

Zor göç yolları ve kaçakçıların dolandırıcılığı, göçmenlerin durumunun kötü olması, Avrupa ülkelerinde bozulan ekonomik durum, sığınma hakkı verilmemesi ve daha birçok iç etken, geçtiğimiz yıl Kürdistan Bölgesi'nden Avrupa ülkelerine yasa dışı göçün azalmasına neden oldu.

Kürdistan Bölgesi'ne Geri Dönen Avrupalı ​​Mülteciler Derneği Başkanı Bekir Ali de konuya ilişkin K24’e açıklamalarda bulundu.

Bekir Ali, “Avrupa ülkelerindeki temsilciliklerimizle sürekli temas halindeyiz, mültecilerin zor durumda olduğunun farkındayız ama o ülkelere ulaşana kadar durumun ne olduğunu bilmiyorlar, sonra pişman oluyorlar.” diye konuştu.